1 asker şehit olmuştu: Azerbaycan’dan Ermenistan’a misilleme

Azerbaycan’da Ermeni silahlı kümelerin ateş açması sonucu 1 Azerbaycan askeri şehit oldu. Olayın akabinde Azerbaycan ordusu Ermenistan güçlerini vurmaya başladı.

Azerbaycan’da 1 şehit

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus barış güçlerinin süreksiz olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında bulunan yasadışı Ermeni silahlı kümelerinin, bu sabah saatlerinde Azerbaycan ordusunun Laçın kenti istikametindeki mevzilerini ağır ateş altına aldığı ve Anar Kazımov isimli 1 Azerbaycan askerinin şehit düştüğünü duyurdu.

Azerbaycan birliklerince karşı tarafın susturulması için misillemede bulunulduğu kaydedilirken, Bakanlık atakta şehit olan askerin ailesi ile yakınlarına taziye dileklerini iletti.

“Ermenistan üçlü mutabakatı ihlal etti”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Laçın istikametindeki Azerbaycan mevzilerinin yasa dışı Ermeni silahlı güçlerce ateş altına alınması ve bir Azerbaycan askerinin şehit düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün meydana gelen kanlı olayın, Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan başkanlarınca imzalanan üçlü bildiriyi kabaca ihlal ettiğini, iki ülke ortasındaki bağların olağanlaşmasına yönelik eforlara ziyan verdiğini bir sefer daha gösterdiği bildirildi.

Bunun, Ermenistan’ın memleketler arası arabulucuların uğraşlarına saygısızlığının da bir göstergesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Azerbaycan topraklarında meydana gelen olayın tüm sorumluluğu, yasa dışı silahlı kümelerini komşu devletin topraklarından şimdi çekmemiş olan Ermenistan’ın, siyasi ve askeri liderliğine aittir. Azerbaycan topraklarının güvenliğini ve sonlarının bütünlüğünü sağlamak için tüm uygun tedbirler bundan sonra da devam ettirilecektir.” tabirleri yer aldı.

“Bölgedeki bütün barı yollarını tıkıyor”

Kırımlı gazeteci Gülsüm Halilova, Azerbaycan’ın misilleme saldırısının manzaralarını toplumsal medya hesabı Twitter’dan paylaştı. Halilova imgelere “Rusya’nın dayanak verdiği ayrılıkçı güçler yine Azerbaycan askerini şehit ediyor ve bölgede bütün barış yollarını tıkıyor” notunu düştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*