AB ve G7, Rusya’dan Zaporijya Nükleer Santrali’ni Ukrayna’ya devretmesi istedi

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri Avrupa Birliği (AB) ile birlikte yayınladıkları ortak bildiride, Rusya’dan Zaporijya Nükleer Santrali’nin denetimini Ukrayna’ya devretmesi istedi.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşan G7 ülkeleri Avrupa Birliği (AB) ile birlikte ortak bildiri yayınladı. Bildiride, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları kınanarak, “Rusya, birliklerini Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş sonları içinden derhal geri çekmeli ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine hürmet göstermelidir” denildi.

Rusya’nın inançlı ve emniyetli operasyonların sağlanması için Zaporijya Nükleer Santrali’nin yanı sıra Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş hudutları içindeki tüm nükleer tesislerin tam denetimini derhal yasal sahibi Ukrayna’ya geri vermesi talep edilen bildiride, “Zaporijya Nükleer Santrali’ni işleten Ukraynalı işçi, vazifelerini tehdit yahut baskı olmadan yapabilmelidir” denildi.

“DERİN TELAŞ DUYUYORUZ”

Rusya’nın santral üzerinde devam eden denetiminin bölgeyi tehlikeye soktuğu aktarılan bildiride, “Ukrayna’daki nükleer tesislere Rus silahlı kuvvetleri tarafından el konulmasının bu tesislerin emniyeti ve güvenliğine yönelik önemli tehdit oluşturmasından, nükleer kaza yahut olay riskinin değerli ölçüde artırmasından ve Ukrayna halkını, komşu devletleri ve milletlerarası toplumu tehlikeye atmasından derin kaygı duyuyoruz” denildi.

Rusya’nın aksiyonlarının Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA) Ukrayna’nın barışçıl nükleer faaliyetlerini muhafaza emeliyle izleme kabiliyetini engellediği söz edilen açıklamada, “UAEA Lideri Grossi’nin Ukrayna’da nükleer güvenlik ve güvenliği güçlendirme gayretlerini memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Lider ve UAEA çalışanına bu bahisteki kararlı bağlılıkları için teşekkür ediyoruz” denildi.

UAEA işçisinin Ukrayna’daki tüm nükleer tesislere inançlı ve manisiz bir biçimde erişebilmeleri ve bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı işçiyle direkt ve müdahale olmaksızın bağ kurabilmeleri gerektiği vurgulanan bildiride, UAEA’nın vazifesini yapmasının kolaylaştırılması daveti yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*