ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Çin ile bir çatışma yahut yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz

Başşehir Washington DC’de bulunan George Washington Üniversitesi’nde Asya Toplum Siyaseti Enstitüsü (ASPI) tarafından düzenlenen panele katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden idaresinin Çin’e yönelik siyaseti hakkında açıklamalarda bulundu.

“Pekin’in vizyonu, bizi kozmik kıymetlerden uzaklaştıracak”

Blinken, “Çin, hem milletlerarası tertibi yine şekillendirme niyetine hem de giderek artan bir formda bunu yapacak ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce sahip tek ülkedir” tabirlerini kullanarak, “Pekin’in vizyonu bizi son 75 yılda dünyanın ilerlemesini sağlayan kozmik kıymetlerden uzaklaştıracaktır” dedi.

“Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemiyoruz”

AA’nın haberine nazaran; ABD’nin siyasetinin değişmediğini ve Biden idaresinin “Tek Çin” siyasetine bağlı kaldığını aktaran Biden, sırf tek bir Çin hükümetinin bulunduğu lakin ABD’nin Tayvan ile resmi olmayan bir münasebet sürdürmesine müsaade veren diplomatik bir muahedeye bağlı kaldığını yineleyerek, “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemiyoruz ve farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini bekliyoruz. Siyasetimiz değişmedi. Değişen şey, Pekin’in Tayvan’ın dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle münasebetlerini kesmeye ve memleketler arası örgütlere katılmasını engellemeye yönelik artan baskısıdır” dedi.

“ABD, Çin ile rekabete devam edecek”

ABD’nin çıkarlarını ve gelecek vizyonunu savunmak için Çin ile rekabet edeceğini aktaran Blinken, ABD’nin Çin’in dünyaya liderlik etmeye çalıştığı alanlara meydan okumak için eğitim, araştırma, ileri üretim ve altyapıya stratejik yatırımlar yapmaya devam edeceğini açıkladı.

“Çin ile bir çatışma ya da yeni bir soğuk savaş aramıyoruz”

ABD’nin Çin ile bir çatışma yahut yeni bir Soğuk Savaş aramadığını vurgulayan Blinken, “Çatışma ya da yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz. Tersine, ikisinden de kaçınmaya kararlıyız” sözlerini kullanarak, Çin’in büyük bir güç olarak rolünü engellemeye ya da Çin’in yahut rastgele bir ülkenin iktisadını büyütmesini ya da halkının çıkarlarını geliştirmesini engellemeye çalışmıyoruz” dedi.

“Farklılıklar hükümetler ve sistemler ortasında, halkımız ortasında değil”

Blinken, ”Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetiyle derin farklılıklarımız var, lakin bu farklılıklar hükümetler ve sistemler ortasında, halkımız ortasında değil” sözlerini kullanarak, “Başarılarına, tarihlerine, kültürlerine hürmet duyuyoruz ve bizi birbirimize bağlayan aile ve dostluk bağlarına derinden paha veriyoruz. Hükümetlerimizin kıymetli mevzularda birlikte çalışmasını samimiyetle diliyoruz” dedi.

Blinken’dan Çin’e Rusya eleştirisi

Blinken konuşmasında ayrıyeten, Çin’i Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ataklarını desteklediği için eleştirerek, bu durumun Hint-Pasifik bölgesi içinde tehlikeli olduğunu belirterek, “Rusya açıkça Ukrayna’yı işgal etmek için seferber olurken, Lider Xi ve Lider Putin ülkeleri ortasındaki dostluğun ’sınırsız’ olduğunu açıkladılar” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*