AB’de ithal edilen besinden fazlası çöpe gidiyor

Avrupa’nın ülkelerinde etraf muhafaza alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının ortak ağı olan Avrupa Etraf Ofisi, besin üretimi ve tüketimiyle ilgili hazırlanan raporu kamuoyuyla paylaştı.

Buna nazaran, AB ülkeleri 2021’de 138 milyon ton tarım eseri ithal etti. Bu eserler için 150 milyar avro ödendi. Tıpkı yıl 153,5 milyon ton besin ise çöpe atıldı.

İsraf edilen besinlere örnek olarak buğday gösterildi. AB’nin israf ettiği buğday ölçüsünün Ukrayna’nın buğday ihracatının yaklaşık yarısı, AB’nin öbür tahıl ihracatının 4’te 1’i kadar olduğu belirtildi.

Çevre kuruluşlarının araştırmasına nazaran, AB’deki besin üretiminin 5’te 1’i tüketilmeden çöpe gidiyor. Bu nedenle her yıl yaklaşık 143 milyar avronun boşa harcandığı hesaplanıyor.

Aynı vakitte bu ölçüde besinin çöpe atılmasının toplam sera gazı salımının yüzde 6’sının kaynağı olduğu belirtiliyor.

Çevre kuruluşları AB ülkelerine yaptıkları davette çöpe atılan besin ölçüsünün 2030’a kadar yarıya düşürülmesi için bağlayıcı kurallar getirilmesini, AB Kurulunun bu mevzuda dünyada birinci olacak yasa teklifi hazırlamasını istedi.

AB Kurulunun yıl sonuna kadar bu mevzuda bağlayıcı amaçlar koyması bekleniyor. Bu kuralların, Avrupa Parlamentosu ve AB Kurulu tarafından müzakere edildikten sonra 2023’te kabul edilmesi hedefleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO), global besin fiyatlarının geçen ay yüzde 8 yükseldiğini açıklamıştı.

Buğday, mısır ve soya fasulyesi fiyatları, Ukrayna’daki savaş sonrasında 2008’deki global mali krizde ulaşılan üst sonları da aşmıştı.

Uzmanlar, Ukrayna’daki savaş bitse de güç ve gübre fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle besin fiyatlarının bir müddet daha yüksek kalacağını tabir ediyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*