ABD’nin endişeli düşü olacak! Rusya duyurdu: Teslim edilmeye başlandı

S-500 Prometheus, her türlü aerodinamik ve balistik maksadı tespit ve imha etme yeteneğine sahip. S-500’lerin uzay uydularını vurma yeteneği ve ABD hayalet uçaklarının navigasyon ve bağlantısının uydulara bağımlı olması da hayalet uçaklarının aktifliğini azaltabilir.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, S-500 (Prometheus) hava ve füze savunma sistemlerinin ordunun hizmetine sunulmaya başladığını söyledi.

Borisov, “Bugün hava savunma ve füze savunma işlevlerini bir ortada taşıyan kompleksler orduya teslim edilmeye başlıyor. Bunlar, S-500 sistemleri” dedi.

Nisan ayı ortasında Rusya’nın en büyük silah üreticilerinden Almaz-Antey şirketinin CEO’su Yan Novikov, S-500 hava ve füze savunma sisteminin seri üretiminin başladığını duyurmuştu.

Yeni kuşak karadan havaya savunma sistemi olan S-500’ün menzili yaklaşık 600 kilometreye uzanıyor.

S-500 Prometheus, her türlü aerodinamik ve balistik maksadı tespit ve imha etme yeteneğine sahip. S-500’ü sınıfındaki başka sistemlerden farklı kılan en önemli özelliği, çok uzaklardaki amaçlara de kilitlenebilmesi. 600 kilometre menzile sahip olan S-500 füzeleri, saniyede 7 kilometre süratle ilerleyen 10 balistik füzeyi tıpkı anda etkisiz hale getirebiliyor.

S-500’ün, geliştiricilerin ilan ettiği üzere uzay uydularını vurma yeteneği ve ABD hayalet uçaklarının navigasyon ve irtibatının uydulara bağımlı olması da hayalet uçaklarının aktifliğini azaltabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.