Açlık sonunun altında kaldı: Erdoğan’ın açıkladığı taban fiyata siyasilerden jet reaksiyon

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taban fiyat artırımını açıklamasının çabucak akabinde yapılan orta artırıma yönelik reaksiyonlar gelmeye başladı. 

CHP’li Engin Özkoç yapılan artırımın enflasyon durdurulmadan bir işe yarayamayacağını kaydetti. Özkoç, Twitter hesabından yaptı paylaşımda şu sözlere yer verdi:

“Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık sonunun altındaki 5 bin 500 TL minimum fiyat vatandaşı açlığa terk etmektir! Güçlü demokrasi, güçlü iktisat, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın!”

CHP’li Engin Altay ise enflasyonun açlık hududunun altında kalmasına vurgu yaparak “Açlık hududunun 6391 TL olduğu bir ülkede, 6770 TL’nin altındaki her sayı, zülümdür, emek hırsızlığıdır” tabirlerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Açlık sonu 6 bin 319 lira, minimum fiyat 5500 lira. AKP bir defa daha milyonları açlığa mahkum etti. Bu yeni sonun ismi artık yoksulluk ve açlık hududu bile değil. Daha da aşağıda: Sefalet Hududu bu sefalet!” diyerek açıklanan minimum fiyat ölçüsüne reaksiyon gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da orta artırım ile birlikte açıklanan minimum fiyat ölçüsüne reaksiyon gösteren siyasilerden oldu. Karasu minimum fiyatın açlık hududunun 891 TL altında kaldığını belittiği paylaşımında şunlara yer verdi:

“Cumhurbaşkanının açıkladığı 5500 TL’lik yeni #AsgariÜcret açlık hududunun 891 TL altında kaldı. AKP milleti açlığa mahkum etmiştir. Yazıklar olsun!”

CHP’li Selin Sayek Böke de minimum fiyata açlık hududu üzerinden reaksiyon gösteren isimlerden oldu.  Böke’nin işçiyi ezen tertibi değiştireceğiz dediği paylaşımı şöyle:

 “Aç kalmamak için en az 6400 TL gerekiyor, minimum fiyat 5500 TL.Rezilsiniz! İşçiyi ezen Saray sistemini değiştireceğiz!”

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*