Arka arda hücumların akabinde birinci tedbir: ABD’de silahlanma yaşı yükseltildi

ABD’de artan silahlı atakların akabinde birinci tedbir muhakkak oldu. New York eyaletinde yarı otomatik tüfek satın alma yaşı 18’den 21’e çıktı.

Demokratların çoğunlukta olduğu eyalet idaresi, yarı otomatik tüfek satın alma yaşının 18’den 21’e çıkarılmasını onaylarken ateşli silah ve kurşun geçirmez yelek üzere öbür askeri teçhizat satın alma kurallarını da sıkılaştırarak kitlesel silahlı taarruzları azaltmayı amaçlayan yasa paketine imza attı.

BU KAPSAMLI PAKET AÇIKLARI KAPATACAK

New York Valisi Kathy Hochul yaptığı yazılı açıklamada, “Artan silahlı akınlar New Yorkluları inançta tutmak için daha güçlü kanunların gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu kapsamlı paket açıkları kapatacak.” sözüne yer verdi.

Silah satın alma yaşını yükselten yasa, son günlerde Buffalo (New York), Uvalde (Teksas) ve Tulsa’daki (Oklahoma) kitlesel silahlı atakların gerisi gerisine yaşanması sonrasında geldi.

ABD’de, 1968 tarihli Silah Denetim Yasası uyarınca lisanslı satıcılar, uzun silahlar olarak isimlendirilen pompalı tüfekler ve tüfekler ile mühimmatlarını 18, av tüfeği ve tüfek olmayan tüm ateşli silahlar ile mühimmatlarını ise 21 yaş ve üzeri bireylere satabiliyor.

Lisanssız satıcılardan pompalı ve uzun namlulu silah satın almak için ise taban yaş hududu bulunmuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*