Avrupa Birliği Kırım Tatar Ulusal Meclisi Lider Yardımcısı Celal’in mahkumiyet kararını kınadı

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada “sözde cezanın” kınandığı duyuruldu.

Açıklamada, geçen eylül ayında kelam konusu şahısların gözaltına alınmasının da kınandığı anımsatılarak, şu değerlendirmelere yer verildi:

“AB, Rus makamları tarafından yasa dışı olarak gözaltına alınan tüm Ukraynalıların derhal ve şartsız olarak hür bırakılmasını bekliyor. Kırım Tatarları, bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya karşı nedensiz ve haksız savaşı ve Kırım’ın ilhakı bağlamında Rusya tarafından giderek daha fazla maksat alınıyor. Milletlerarası Kırım Platformu iştirakçilerinin 23 Ağustos 2022 tarihli ortak açıklamasında vurgulandığı üzere, AB Rusya’yı milletlerarası hukuktan doğan yükümlülüklerine uymaya ve Kırım’da yaşayan insanların insan hakları ihlallerini durdurmaya çağırmaktadır.”

Açıklamada ayrıyeten AB’nin Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş sonları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği dayanakta kararlı olduğu, Kırım Yarımadası’nın Rusya tarafından yasa dışı ilhakını tanımayacağı vurgulandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*