Bal fiyatlarının artması bekleniyor : ‘Toptan fiyatın tenekesinin 3500 lira olacağı söyleniyor’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Kars Ziraat Odası Lideri Adem Ertaş, 2022 yılının arıcıların beklentilerini karşıladığını söyledi.

Ertaş, “2022 yılı arıcıların beklentilerini karşıladı. Tabiatımız, floramız âlâ, çok düzgün bir yağış aldı. Şuanda rengarenk çiçeklerimiz var. Kars’ın balı coğrafik işaretli endemik bitki çeşitlerinin ağır olduğu bir bal, Türkiye piyasasında coğrafik işareti çok azdır. Birkaç vilayette var. Bunlardan birisi de Kars’tır” dedi.

Başkan Adem Ertaş, “Balımızın kalitesi floradan muhakkak, 2022 yılında bal rekoltesi kovan başına şuandaki bu florada organik bal olarak 15-20 kilogram bal beklentisi var. Coğrafik işaretli bal, bu da 2022 yılındaki balın piyasası şuanda belirli değil. Ancak 2021 yılındaki kuraklıktan ötürü piyasadaki balın az olması nedeniyle balın fiyatının yüksek olmasını beklemekteyiz. Şu anda toptan fiyatında teneke fiyatının 3 bin 500 lira olduğundan bahsediliyor , bu da aşağı üst toptan kilo fiyatının 150 liraya denk geliyor. Perakendeye geldiğinde ise fiyat 250 lirayı buluyor” dedi.

Kars’ın balının kalitesinin çok yüksek olduğunu tabir eden Lider Adem Ertaş, “Bu yıl ki balın kalitesi çok yüksek, floranın ve bitki çeşidinin çok olmasından ötürü, bu yılın yeterli yağış almasından ötürü son birkaç yılın en verimli yıllarından birisini yaşıyoruz. Arıcılarımızın 2022 yılında yüze güldü. Bu yıl sofralı coğrafik işaretli Kars balıyla süsleyeceğiz” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*