CHP’li Sezgin Tanrıkulu’ndan İnsan Hakları Raporu: ‘AKP’nin 20 yılda Türkiye’yi getirdiği yer zalimlik ve zulümde eşitliktir’

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, temmuz ayı ‘Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı.

Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora nazaran, geçen ay 204 kişinin ömür hakkı ihlal edildi. Ömür hakkı ihlal edilenlerin 169’u iş cinayetlerinde, 29’u bayan cinayetlerinde ve beşi de cezaevinde hayatını yitirdi.

Geçen ay 399’u azap olayı yaşandı. Azap olaylarının 47’si Türkiye’deki cezaevlerinde oldu.

Temmuz ayında 45 aksiyon ve aktifliğe kolluk müdahale etti. Üç vilayette, 11 aksiyon ve aktiflik yasaklandı. Hareket ve etkinliklerde biri çocuk, 359 kişi gözaltına alındı.

Tanrıkulu’nun raporuna nazaran, geçen ay 4 gazeteci gözaltına alındı, bir gazeteciye dava açıldı, bir gazeteci daha evvel hakkında açılan davadan mahkum oldu. Fikir ve söz özgürlüğünün kullanan 25 kişi hakkında dava açıldı, 23 kişi tutuklandı.

Raporundaki bilgileri kıymetlendiren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Yine geçen ay inanç yerlerine atak oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 20 yılda Türkiye’yi getirdiği yer zalimlik ve zulümde eşitliktir. İnsan hakları ihlalleri yalnızca bir bölgede ve bir kimliğe karşı değil Türkiye’nin bütün coğrafyasında her kimlik, inanç, cinsiyet ve tercihten yana insanlara yönelik ağır biçimde devam ediyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*