CHP’li Veli Ağbaba: Bağları düzelteceğiz ve Türkiye tekrar ayağa kalkacak

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın Darende ilçesinde; yurttaşların sıkıntılarını dinledi.

Ağbaba, “Dün Yalova’ya gittim millet illallah etmiş. Bir mülteci meselemiz var… Nasıl çözeceğiz? Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani biz dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı ya, artık kendileri ‘Esedci’ oldu… Suriye ile münasebetler düzelecek ticaretin olacak… Suudi Arabistan ile düzelecek. Irak’la… Yani bu bağlantıları düzelteceğiz ve Türkiye tekrar ayağa kalkacak” dedi.

Ağbaba, yurttaşlarla sohbetinde şunları söyledi:

  • Dün Yalova’ya gittim millet illallah etmiş. Bir mülteci sıkıntımız var. Mülteci sorunu ne? Nasıl oluştu? Bir ülke düşünün ki hudutlarının bir tarafı açık, bir ülke düşünün ki sonlarının bir tarafı kapalı. Artık Suriye’den hudut geçişi hür, Afganistan’dan hür, Irak’tan hür, Pakistan hür, Bangladeş serbest…
  • Şimdi şunu bilin ki Bangladeşli ya da Afganistanlı ya da Suriyeli; Türkiye’ye gelirken, Türkiye’de kalmak gayesiyle gelmiyor. Ne için geliyor? Sizin çocuklarınız üzere Avrupa’ya gitmek için geliyor. Biz ne yapmışız; Edirne’yi, Ege’yi kapatmışız. ‘Burada kalsın’ demişiz. Onu nasıl yapmışız? Avrupa ile muahede yapmışız, ‘Geri dönüş’ muahedesi. Mülteci kaçıp gitse bile Yunanistan yakalayıp geri sana gönderebiliyor.

“ALMANYA’NIN RAHATINI, KONFORUNU BİZ SAĞLIYORUZ”

  • Bu Suriye sıkıntısı dünyanın sıkıntısı değil mi, sıkıntısı. Afganistan meselesi… Biz mi yaptık Afganistan sıkıntısını, Amerika yaptı. Bizim problemimiz mi dünyanın sıkıntısı. Kardeşim Belçika alıyor Türkiye’den 37 tane Suriyeli mülteci, İngiltere alıyor 175 tane en niteliklisini… Sana kalıyor 5 milyon, olmaz… Ne olması lazım, gerekirse kapıyı açacaksın. Avrupa’nın biz mülteci ambarı mıyız? Mülteci ambarı olduk. Niçin; biraz para verdiler, biraz da Türkiye ile ilgili tenkitleri kestiler. Almanya Başbakanı, Tayyip’i niçin övüyor ya da geçen dışişleri bakanı geldi, ‘Türkiye’ye müteşekkiriz’ dedi. Niçin diyor; zira Almanya’nın rahatını, konforunu biz sağlıyoruz. Biraz da bırak oraya gitsin. Bu sıkıntının çözülmesi lazım.

“İLİŞKİLERİ DÜZELTECEĞİZ VE TÜRKİYE TEKRAR AYAĞA KALKACAK”

  • Bu sıkıntının çözülmesi lazım. Nasıl çözeceğiz; Avrupa Birliği fonlarıyla vesaire ve Suriye ile barışarak çözeceğiz. Hani biz dediğimizde bize ‘Esedci’ diyorlardı ya, artık kendileri ‘Esedci’ oldu… Bunların hepsini düzelteceğiz diyoruz. Bunlar düzelince ne olacak; Suriye ile ilgiler düzelecek ticaretin olacak… Ait yeterli olacak. Suudi Arabistan ile düzelecek. Irakla… Irak’ın geldiği hale baksanıza? Yani bu alakaları düzelteceğiz ve Türkiye tekrar ayağa kalkacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*