Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Şu anda resmi rakam nedir? Dediler ki 60 bin – 70 bin. Esenler’de şu anda 60 bin 70 bin katılımıyla bu muhteşem töreni yapıyoruz. Bu önemli tören vesilesiyle İstanbulumuzun güzide ilçelerinden Esenler’de sizlerleyiz. 17 Ağustos 1999 depreminin 23.yıl dönümüydü. Acısı hala yüreklerimizde ilk günkü gibi tazedir. O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Peki o deprem afetinde acaba iktidar ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Çünkü biz söz verdik mi yaparız ve yaptık. Afetleri engellemek beşeri olarak bizim elimizde değil ama afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedbir almak bizim elimizdedir. Bunun için hükümete gelir gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız artık güvenli binalarıyla, yeşil alanlarıyla huzur içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular.  Dünyaya örnek olacak bir modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ kanalıyla inşa ettiğimiz konut sayesinde 5 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde huzurla oturmasını sağladık. Tüm bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzde 60’ını afetlere karşı koruma altına aldık. Hedefimiz yeni başlatacağımız hamlelerle 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını bu güvenli şemsiye altına almaktır.

Ama muhalefet Antalya’da yangın oldu, Muğla’da yangın oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda, ne yaptınız? Oralarda herhangi bir şey yaptılar mı? İzmir depremini hatırlayın, orada bütün o deprem konutlarını ayağa kaldıran yine biz olduk. Büyükşehir belediyesi CHP’de diye biz bakıp seyredemezdik. Biz milletimize ne söz vermişsek onu harfiyen yerine getiriyoruz. Bay Kemal’in akşam söylediği başka sabah söylediği başka. İnanmak mümkün mü? İstanbul’u kentsel dönüşüm projelerimizin merkezi ilan ettik.

TARİHİ BİR BAŞARIYLA İMZA ATTIK

İstanbul’da 300 bin konutu değiştirerek zor bir işi gerçekleştirdik. Tarihi bir başarıya imza attık. Fikirtepe gibi eskiden beri süregelen sorunlar nedeniyle 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*