Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 6. Olağan Genel Şurası’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları.

1200 belediyesiyle aile haline gelen birliğimiz kendi alanında önde gelen yapılar ortasındadır. Dost ve kardeş belediyelerin işbirliğini geliştirmesine vesile olmaktadır. Birliğimizin kökleri Türk Kurulu’na dayanıyor. Kurul İstanbul’daki tepesinde aldığı kararla Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirdi. Türk Dünyası 2040 vizyon evrakı de teşkilata ait kıymetli adım oldu.

“PARLAK GELECEK BEKLİYOR”

Binali Yıldırım Bey’in yer aldığı Aksakallılar heyetini maziden atiye köprü olarak görüyorum. 30 ülke ve bölgeden lokal idarenin temsil edildiği belediyeler birliğinin kuşatıcı yapısı değerlidir. Karşımızda ortadan geçen onca vakte karşın ortak tarih ve kültür şuuruyla tekrar bir ortaya gelen devletler gerçeği var. Bu tablo hepimizi çok daha parlak geleceğin beklediğine işaret ediyor.

“BİRLİKTE HAREKET EDERSEK BAŞARILI OLABİLİRİZ”

Giderek tesiri artan ekonomik krizler bu tip işbirliklerini daha da değerli hale getiriyor. Cetlerimiz bir elin nesi var 2 elin sesi var diyor. Bu anlayıştan hareketle teşkilatımızın derinliğini artırmak için çok daha fazla çalışmalıyız. Kendi güvenlik ve refahları için dünyayı ataşe vermeye hazır olanların karşısına fakat birlikte çıkarsak başarılı olabiliriz.

Coğrafyamızın genişliği bu çalışmalar için eşsiz bir zenginliktir. Günümüzde İpek Yolu üzere kadim yollar yeni demiryolu ve karayolları inşa edilerek canlandırılmaya çalışılıyor. BM başta olmak üzere tüm devletleri bir ortaya getiren yapıların ıslahat tartışması yaygınlaşıyor. Bu türlü bir iklimde bizim tarih, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmamız kadar olağan bir durum olamaz.

Şehirlerimizi tarihi ve kültürel özelliklerini gözeterek geliştireceğiz. Kentlerimizi insanları ortasında yakın bağlar kurarak tıpkı bedenin uzuvları üzere bütünleştireceğiz. Kentlerimizi ortak konutlarımız haline dönüştüreceğiz. Bir ortaya gelmek bunun birinci adımıdır. Beraberce çalışmak ve sonuçlar elde etmek muvaffakiyetin ta kendisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*