Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina’ya uyarısı Yunanistan’da gündem oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’e düzenlediği resmi ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Atina idaresini bir sefer daha uyardı. Erdoğan, “Benim bu anlattıklarım bir hayal değil. Şayet ‘Bir gece apansız gelebiliriz.’ diyorsak, ne dedim? Vakti saati geldiğinde TEKNOFEST’te bunu söyledim, bir gece birden gelebiliriz.” dedi.

Yunanistan’da gündem Erdoğan’ın açıklamaları

Yunanistan basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarını birinci sayfalarından okurlarına duyurdu. The Toc isimli internet sitesi, “Türkiye her seviyede zorlukları tırmandırıyor: Atina’da Fransız kalkanı” başlıklı haberinde Erdoğan’ın sözlerini aktardı.

“Türkiye Cumhurbaşkanı, Atina’yı uyardı”

Haberde, “‘Bir gece apansız gidebiliriz’ diyen Türkiye Cumhurbaşkanı, ülkemizi önümüzdeki devirde Ankara ile ne çeşit bağlantılar kurmak istediğini seçmek zorunda kalacağı konusunda uyardı.” denildi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, 12 Eylül’de Paris’e giderek burada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme yapacağı belirtildi.

“Miçotakis-Macron görüşmesinin gündemini değiştirecek”

Miçotakis-Macron doruğunda güç krizinin ele alınmasının beklendiği belirtilerek, “Ancak son gelişmeler, görüşmelerin gündemini değiştirecek.” notu paylaşıldı.

CNN: Bir gece birdenbire gelebiliriz

CNN Yunanca, “Erdoğan: Bir gece ansızın gelebiliriz” başlığıyla verdiği haberinde, Türk Cumhurbaşkanı’nın ihtarını yinelediğine dikkat çekildi. Erdoğan’ın, Ankara’daki kabine toplantısından sonra, “Yunanistan bizim düzeyimizde değil; siyasi, ekonomik ve askeri olarak eşit değil.” dediği anımsatıldı.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Balkan çeşidinin Bosna Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’ı kapsadığı kaydedildi.

Kathimerini: Yunanistan’ı tehdit etti

Kathimerini, “Erdoğan ısrarcı: Yunanistan’ı yeniden tehdit etti” halindeki manşete yer verdi. “Türk Cumhurbaşkanı, Ege’de Türk uçaklarının Yunan tacizi konusunda ısrar etti.” tabiri kullanıldı. Birebir haberde, “Bosna Hersek’e gitmeden evvel konuşan Erdoğan, Ankara’nın NATO ile Türk F-16 savaş uçaklarının S-300 uçaksavar sisteminin radarı tarafından kilitlendiği savıyla ilgili görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.” denildi.

Skai: Sabır tükendiğinde gereken yapılır

“Erdoğan, Yunanistan’a tehditleri artırdı: Sabır tükendiğinde gereken yapılır” diyen Skai televizyonu da Erdoğan’ın Bosna Hersek ziyaretinden fotoğraf paylaştı.

Haberde, “Türk Cumhurbaşkanı, direkt Yunanistan’ı işgal etmekle tehdit ediyor.” tezi ortaya atıldı.

Atina’yı hareketleri konusunda uyardığı belirtilen Erdoğan’ın, “Sabrın sonu selamettir. Biz de o selameti gördüğümüz anda gereğini yaparız. Bunu da Yunanistan’ın ben bildiğine inanıyorum.” sözleri aktarıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*