Define ararken kazdığı çukurda gazdan zehirlenerek öldü

Bolu’da bir kişi, define ararken kazdığı çukurda kullandığı hiltiden (sert kayaları kırabilen güçlü alet) çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Zehirlenme sonucu Fatih Uzun hayatını kaybederken yanında bulunan arkadaşı gözaltına alındı.

DHA’nın aktardığına nazaran olay, dün öğlen saatlerinde köyün dağlık bölgesinde meydana geldi. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden Bolu’nun Seben ilçesine gelen Fatih Uzun ve Durmuş Akyol, 10 gün boyunca define hafriyatı yaptı. 2 arkadaş, akaryakıtla çalışan hilti ile define olduğunu düşündükleri kayayı kazdı. Aletten çıkan gazdan zehirlenen Uzun’a birinci müdahaleyi arkadaşı Akyol bulundu. Uzun’un cesedi helikopterle bulunduğu bölgeden alındı.

’KALP MASAJI YAPTIM’

Jandarma grupları ve cumhuriyet savcısına olayı anlatan Akyol tabirinde, “Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin dışında oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Sonra da 112’yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada hafriyat yaptık. Kabartma vardı taşlarda” dedi.

ÖNCEDEN DE DEFİNE HAFRİYATI YAPMIŞ

Uzun’un Bolu’da farklı alanlarda daha evvel 3 kere daha define hafriyatı yaparken jandarma tarafından yakalandığı belirlendi. Uzun’un hakkında ‘Tarihi eser bulmak maksadıyla müsaadesiz hafriyat yahut sondaj yapma’ kabahatinden hakkında süreç yapıldığı ortaya çıktı.

Bir AFAD çalışanının de olay yerine ulaşmaya çalışırken kayalıklardan yuvarlanarak kolunu kırdığı öğrenildi. Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*