Foreign Policy’den çarpıcı seçim analizi: Muhalefetin adayı çetin bir mücadele ile karşı karşıya

Günler süren krizin ardından muhalefet CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ismi üzerinde anlaşması ile aday belli oldu.

Dünya Ankara’daki gelişmeleri anbean takip ederken ABD merkezli Foreign Policy’den dikkat çeken bir seçim analizi geldi.

Erdoğan için ‘yetenekli bir hatip’ değerlendirmesinde bulunan dergi internet edisyonunda yayınlanan haberde şu ifadeye yer verdi;

‘Siyasi analistler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmenleri ikna etmek için mücadele edeceğini söylüyor.’

‘Türkiye’nin muhalefet adayı Erdoğan’a meydan okumak için çetin bir mücadele ile karşı karşıya’ başlığı ile karşısına çıkan FP, Ankara merkezli Tepav düşünce kuruluşunda analist olan Selim Koru’nun şu sözlerine yer verdi;

‘Bazı insanlar bir kalabalığın önüne çıktıklarında doğaldır, sadece bağlantı kurarlar. Kılıçdaroğlu bir kalabalığın önüne çıktığında herkes beş dakika içinde telefonlarına bakıyor.’

Kılıçdaroğlu’nun son zamanlarda kamuoyunda daha iyi performans gösterdiğine dikkat çeken Koru, ‘muhalefet çevrelerinde artık çok fazla enerji var’ dedi.

‘Kılıçdaroğlu’nun popülaritesi sınırlı, orası kesin’ diyen Koç Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Ali Çarkoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun bir iletişimci ve konuşmacı olarak eksikliklerine dikkat çekti.

‘ORTAK MESAJ OLUŞTURMAK SON DERECE ZOR OLACAK’

Koalisyonun popüler belediye başkanlarını İmamoğlu ve Yavaş’ı da denkleme dahil etmesi ile kazanma ihtimalini artırdığını belirten Çarkoğlu çok farklı ideolojilere sahip yedi cumhurbaşkanı yardımcısı adayıyla ortak bir mesaj oluşturmanın ise ‘son derece zor’ olacağını söyledi. 

‘SEÇMENE AÇIK BİR AJANDA GÖSTERMELİ’

FP’ye konuşan İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Berk Esen, Kılıçdaroğlu’nun sadece Erdoğan karşıtı bir aday olmaktansa seçmenlere ‘açık bir ajanda’ göstermesi gerektiğini belirtti.

Esen, seçmenlerin yüzde 10-15’inin kararsız olması nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun kazanması için hâlâ bir “yol” gördüğünü söyledi.

‘Erdoğan, yükselen fiyatlara ve düşen para birimine duyulan öfkeye rağmen, özellikle muhafazakar ve dindar Türkler arasında popülerliğini koruyor’ değerlendirmesinde bulunan dergi, Erdoğan’ın asgari ücret ve kamu sektörü maaşlarına yaptığı zam ile oy oranını yükselttiğine vurgu yapıldı.

‘KÜRTLERİN OYLARI BELİRLEYİCİ OLACAK’

‘Mayıs ayında yapılacak seçimlerde Kürtlerin oyları belirleyici olacak’ diyen FP, HDP’nin iki tarafta da yer almadığını ve bu nedenle önemli bir aktör konumunda olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir