Gaffar Okkan’a ‘PKK’ya Hizmet Etti’ Demişti! Hizbullahçı Çıktı

Hizbullahçıların suikastına uğrayan Diyarbakır Emniyet Müdür Gaffar Okkan’ı sosyal medya hesabından, ‘Polis üniformalı Gaffar Okkan, görevi boyunca PKK’ye hizmet etti’ ifadeleriyle hedef alan HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı’nın terör örgütü Hizbullah üyesi olmak suçundan tutuklu yargılandığı ortaya çıktı. 

Tasalı’nın topluma kazandırma yasasına başvuru yaparak serbest kaldığı öğrenildi.

HÜDA-PAR’ın Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığını yapan Hamdullah Tasalı’nın Hizbullahçılar tarafından düzenlenen suikastle öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile ilgili 2017 yılında yaptığı skandal paylaşım ortaya çıkmıştı.

Partisinin Konya İl Başkanı Mehmet Zülfi Tan, sahte bir ‘HDP’ hesabının Okkan’la ilgili paylaşımını alıntılayarak, “Selahattin Demirtaş’ın A.Gaffar Okkan için yayınladığı taziye mesajı” ifadeleriyle paylaştı. Demirtaş’a ait olmayan bu cümlelerin yer aldığı paylaşımı ve Tan’ın yorumunu alıntılayan HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, “Polis üniformalı Gaffar Okkan, görevi boyunca PKK’ye hizmet etti” ifadelerini kullandı.

Tasalı, yaptığı paylaşıma tepkiler gelmesi üzerine sosyal medya hesabını kapattı.

Şehit Müdür ile ilgili skandal paylaşımda bulunan Tasalı’nın kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesinde Hizbullah terör örgütü üyesi olmak suçundan 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, Tasalı’nın 17 Ocak 2000’de örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü Beykoz’daki örgüt villasında ele geçen belge ve örgüt arşivinde özgeçmiş raporu bulunduğu ve terör örgütü içindeki faaliyetlerinden dolayı tutuklandığı öğrenildi.

Tasalı’nın 1 yıl tutuklu yargılandıktan sonra 4959 sayılı Topluma Kazandırma Yasasına başvuru yaparak bu kanun maddesinden yararlanmak istediği, şartları oluştuğu için tahliye edilerek hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verildiği bildirildi.

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama ve toplanan delillerin sonucunda terör örgütü Hizbullah üyesi olduğu suçu sübuta ermiş olsa da 4959 sayılı yasa ile başvuru koşulları ile teslim koşulları oluştuğundan sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Mahkemenin kararın kesinleşmesinden sonra bir örneğini de bilgi amaçlı İçişleri Bakanlığına gönderdiği belirlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*