Günübirlik konut kiralayanlara kimlik bildirme zaruriliği getirildi

Günübirlik kiralan meskenlerde konaklayanlara kimlik bildirim ve bu meskenlerde “her an ulaşılabilecek” mahiyette sorumlu işletici bulundurma zaruriliği getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan ve kimlik bildirme kanununun uygulanması ile ilgili yönetmelikte değişiklikler yapan yönetmelikle, yönetmeliğe “günübirlik kiralanan ev” tarifi eklendi.

Düzenlemeye nazaran, özel yahut resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, evrak ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacaklar. Bu datalar üzerinden yapılan tüm süreçler kayıt altına alınacak ve 5 yıl mühletle koruma edilecek. Günübirlik kiralanan konutlarda “her an ulaşılabilecek” mahiyette sorumlu işletici bulunacak.

Yönetmelikle, daha evvel yönetmelik ekinde yer alan, buralarda çalışanlara ilişkin kimlik bildirim dokümanı, işletici kimlik bildirim evrakı ve konutta kalanlara ilişkin kimlik bildirim evrakı yürürlükten kaldırıldı. Öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler ve çalışanlarla ilgili bildirimler sorumlu işleticiler tarafından, 3 gün içinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk ünitelerinden temin edecek. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*