Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: İş insanlarımızla bu süreçten en karlı çıkan ülkelerden biri olmamız çok mümkün

Türkiye’nin yoluna devam edeceğini anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Nasıl ki 2008 Global Finans Krizi’nden, 2011 Avrupa Borç Krizi’nden büyüyerek çıktıysak, nasıl ki Seyahat kışkırtmasını, hain darbe teşebbüsünü ve önümüze çıkartılan birçok mahzurları birer birer aşıp yolumuza güçlenerek devam ettiysek, bu devri de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tıpkı ruhla aşmasını biliriz. Biz sabrı da sebatı da çabası de güzel biliriz, kimsenin hiçbir kuşkusu, kuşkusu olmasın. Sizlerin basiretinize, ferasetinize, azminize sonuna kadar güveniyor, ülkemiz ve insanımız için göstereceğiniz tüm çabalarda bundan sonra da yanınızda olacağımızı bir sefer daha vurgulamak istiyorum” tabirlerini kullandı.

‘2023’Ü AŞACAĞIZ’

İş beşerlerine da seslenen Bakan Nebati, “Şöyle diyeyim 2002’de neredeydiniz, artık neredesiniz. Kendi işinize bakın. Yalnızca ve yalnızca şunu yapın. Büronuzdaki masanın üzerindeki evraklara, faturalara bakın. Biz bu ülkede hiçbir fabrika, hiçbir imalathane, hiçbir esnaf işini kaybetmesin diye elimizden geleni yapıyoruz. Allah bize ‘işimi kaybettim’ korkusu yaşatmasın. Bizim 2023 vizyon gayemiz var. 2023’ü aşacağız ve 21. yüzyılı Türkiye’nin yüzyılı olduğu damgasını vura vura, sıkıntıların üstesinden gele gele bu milletle bir arada yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin iktisadı hakkında da iştirakçilere bilgiler veren Bakan Nebati, “Türkiye, üretim, ihracat, yatırımlar ve istihdam bakımından son devirde kıymetli başarılara imza attı. 2021 yılında salgın şartlarına karşın yüzde 11 oranında büyüyerek son on yılın en yüksek performansına ulaştık ve G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen iktisat olduk. Ekonomimiz, 2022 yılının birinci çeyreğinde de yıllık bazda gerçek olarak yüzde 7,3 büyüyerek güçlü performansını devam ettirdi. Bu devirde iç talebin büyümeye katkısı 3,9 puan, net dış talebin katkısıysa 3,5 puan halinde gerçekleşti. Böylelikle, 2021 yılı birinci çeyreğinden itibaren elde ettiğimiz istikrarlı büyüme kompozisyonunu, 2022 yılının birinci çeyreğinde de devam ettirdik. Türkiye, pandemi sonrası devirde global tedarik zincirinde yaşanan kırılmaları en uygun biçimde kıymetlendirerek kıymetli ihracat fırsatları yakaladı. 2002 yılında Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı hisse yüzde 0,55’ken, 2021 yılında yüzde 1 eşiğini aşmış durumda. Bu sayılar, son 20 yılda ülkemizin, dünya ortalamasının neredeyse 2 katı bir süratle yol aldığını da net bir formda gösteriyor. Gerçekten ihracatımız 2021 yıl sonunda 225,3 milyar dolara, 2022 Mayıs ayında da 242,6 milyar dolara ulaşarak tarihi rekorlar kırmaya devam etti” dedi.

Türkiye’nin son 21 ayın 19’unda ihracat rekoru kırdığından bahseden Bakan Nureddin Nebati, “Son 21 ayın 19’unda ihracat rekoru kırdık. İhracatçılarımızın devam eden uğraşlarıyla de 2022 yılında 250 milyar dolar ihracat amacımıza ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Cumhurbaşkanlığımızın liderliğiyle Cumhuriyetin 100. yılındaki amacımız de inşallah 300 milyar dolarlık ihracat yapmak, yeni rekorlara hakikat beraberce ilerlemek. Ülkemiz iktisadında kat ettiğimiz aralıklar işgücü piyasasına da olumlu yansıyarak hem istihdamın hem de iş gücü verimliliğinin artmasını sağladı. Böylelikle toplam istihdamımız 2022 Nisan prestijiyle 30,4 milyon bireye ulaşmış bulunuyor. Salgının derinden hissedildiği 2020 yılı Nisan ayına nazaran oluşturduğumuz ek istihdam da 5 milyonu aşmış durumda. Böylelikle salgın öncesi periyoda nazaran OECD ülkeleri ortasında istihdamını en çok artıran ülke Türkiye oldu. Tüm datalar, Türkiye’nin üretimde, ihracatta ve en değerlisi istihdamda atılımlar yaptığını açıkça gösteriyor” sözlerini kullandı.

İş dünyası için yapılan vergi düzenlemelerinden de bahseden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, daha sonra şunları söyledi:

“Vergi Kanunlarında yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik edecek pek çok düzenleme yaptık. İhracat yapan şirketlerin kurumlar vergisi oranını 1 puan indirdik. Taban fiyatı vergi dışı bıraktık. Yeni jenerasyon teknolojilerin gelişmesini teşvik etmek maksadıyla Türkiye’de gerçekleştirilen AR-GE faaliyetleri kapsamında üretilen elektrikli motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesi için alınan mühendislik hizmetlerine 2023 sonuna kadar KDV istisnası getirdik. KDV’de İsteğe Bağlı Tam Tevkifat uygulamasını hayata geçirdik. Ticarette, mal alım-satım işlerinde uydurma evrak nedeniyle KDV’den sorumlu tutulacağı derdi yaşayan tüm mükelleflerimize kıymetli bir kolaylık getirdik. Tarafların muahedesine bağlı olarak satıcıya ödenecek KDV’nin tamamının devlete ödenmesi durumunda bu alışverişteki dokümanlardan hiçbir formda sorumlu olunmamasını sağladık. İmal ettikleri malları direkt ihraç eden imalatçıların, ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar devreden KDV fiyatıyla hudutlu olarak iade talep etme imkanı getirdik. Böylece bu kapsamdaki ihracatçılarımızın iadelerini çok daha kolay bir biçimde almalarının önünü açtık. Enflasyon düzeltmesini 2023 yılı sonuna erteledik. 2023 yıl sonunda yapılacak enflasyon düzeltmesi nedeniyle oluşan geçmiş yıl karlarının da vergiye tabi tutulmamasını sağladık.”

‘EN YETERLİ FORMDA DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Pandeminin tüm dünyayı etkilediğini söyleyen Bakan Nebati, “Biz bu süreci güçlü sıhhat sistemimiz, sağlam makroekonomik temellerimiz, dinamik ve donanımlı beşeri sermayemizle hamd olsun aşmayı başardık. Şekillenmekte olan yeni global istikrarlar elbette sırf aksilikler ve zorluklar değil, birebir vakitte yeni fırsatları da getiriyor. Birçok rekabetçi avantajımız, üretim gücümüz ve keskin teşebbüsçü zekasına sahip iş insanlarımızla bu süreçten en karlı çıkan ülkelerden biri olmamız çok mümkündür. Bu doğrultuda, Adana’nın azimli, mücadeleci ve teşebbüsçü ruha sahip iş insanları olarak sizlere çok iş düşüyor. Bu yeni periyotta oluşan bölgesel ve global fırsatları en âlâ biçimde değerlendireceğinize ve yesyeni başarılara imza atacağınıza eminim” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*