‘Helal’ eserler için yeni düzenleme: Yetkisiz helal dokümanına 1 milyon liraya kadar ceza

Tüketicilerin akredite edilmemiş ‘helal’ ibareli eserlerle yanıltılması önlenecek.

Helal Akreditasyon Kurumu’ndan (HAK) edinilen bilgiye nazaran, TBMM tarafından kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Vazifeleri Hakkında Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kurumun faaliyetlerine ait kıymetli bir değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, iç piyasaya arz edilecek eser ve hizmetlere yönelik helal dokümanı düzenleyen tüm kuruluşların HAK tarafından akredite edilmesi bir yıllık geçiş müddetinin akabinde mecburî hale gelecek.

Böylelikle, tüketicilerin erişimine sunulacak eser ve hizmetlere helal evrakı vermek isteyen kuruluşların, milletlerarası standartlar düzeyinde faaliyet gösterdiklerinin doğrulanması için HAK tarafından denetlenip akredite edilmesi gerekecek. Bu sayede tüketicilerin market raflarında eriştikleri eserlerin üzerinde gördükleri “helal” markalarının, alanında ehil, tarafsız ve denetlenmiş kuruluşlarca düzenlenmesi mümkün olacak.

1 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA

Akredite yapılmadan helal evrakı düzenleyen kuruluşlara da kanun değişikliği sonucu para cezaları öngörülüyor. Bu kapsamda akreditasyonsuz helal evrakı düzenlediği tespit edilen kuruluşlara 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Düzenlemeyle tüketicilerin helal işaretli eser ve hizmetlere yönelik itimat algısının güçlendirilmesinde uzaklık katedilmesi öngörülürken Türkiye’deki helal belgelendirme kuruluşlarının hizmet kalitelerinin de memleketler arası standartlara uyumlu düzeye yükseltilmesi hedefleniyor.

Yeni düzenlemeye nazaran, piyasaya arz edilecek ve HAK’ın akreditasyon hizmeti verdiği eserlere ve hizmetlere yönelik helal uygunluk değerlendirmesi yapacak kuruluşların, kurumca yahut onun taraf olduğu ikili yahut çok taraflı karşılıklı tanıma muahedeleri kapsamında başka ülkelerce yetkili kılınmış yerlerce helal akreditasyonu zarurî olacak.

İhraç edilecek eserlerin ve hizmetlerin alıcı ülke pazarlarının talepleri ve ilgili ülke teknik düzenlemeleri kapsamında yürütülen helal uygunluk kıymetlendirme faaliyetleri, bu eser ve hizmetlerin yurt içi piyasaya arz edilmemesi kaydıyla düzenlemeden muaf tutulacak.

740 HELAL DOKÜMANLI ÜRETİME AKREDİTASYON

Türkiye’de helal alanında akreditasyon hizmeti sunmaya yetkili tek resmi organ olan HAK, 2019 yılının sonundan itibaren yerli ve yabancı birçok helal belgelendirme kuruluşunun başvurusunu sonuçlandırdı. Şu ana kadar 740 helal dokümanlı üretim tesisi HAK’ın akreditasyonu kapsamına alındı.

Besin alanındaki faaliyetler yanında helal belgelendirme kuruluşları ve imalatçılar tarafından kullanılan laboratuvarlar ile bölümde vazife alacak bireyleri yetiştiren kuruluşlara yönelik kontroller de HAK’ın akreditasyon kapsamına girdi. Kısa mühlet içinde kozmetik ve turizm bölümlerindeki helal belgelendirme faaliyetleri kurumun çalışmaları ortasına dahil edilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*