Hrant Dink Vakfı’na tehdit davasında mütalaa: Sanıklara 3,5 yıla kadar mahpus cezası talebi

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri sav edilen sanıklar Ersin Lider ve Hüseyin Ateş’in yargılanmasına İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada temele ait mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Hüseyin Ateş’in, Hrant Dink Vakfı’nın yaptığı paylaşımı gaye almak suretiyle Hrant Dink Vakfı İdare Konseyi Lideri, Lider Yardımcısı, üye ve yöneticisi olan müştekilere yönelik ‘tehdit’ hatasını işlediğini belirtti. Mütalaada, sanık Ersin Başkan’ın ise Hrant Dink Vakfı’na ilişkin e-posta adresine ‘tehdit algılaması’ bahisli bildiri gönderdiği ve bu halde Hrant Dink Vakfı, Lider Yardımcısı, üye ve yöneticisi olan müştekilere yönelik ‘tehdit’ cürmünü işlediği aktarıldı. 

Açıklanan mütalaada, sanıklar Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan’ın ‘zincirleme halde tehdit’ hatasından farklı ayrı 7 aydan 3,5 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi. 

Duruşmada sanık avukatları, açıklanan mütalaaya karşı savunma yapabilmek mahkemeden müddet verilmesini istedi. Mahkeme, sanık avukatlarına temele ait mütalaaya karşı savunma yapmaları için mühlet verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi. 

İDDİANAMEDEN 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 18 sayfalık iddianamede, Hrant Dink Vakfı yöneticileri, avukat Fethiye Çetin ortasında bulunduğu 9 müşteki yer aldı. İddianamede, birinci tehdit olayıyla ilgili Konya’da yakalanarak İstanbul’da tutuklanan Hüseyin Ateş hakkında 27-28 Mayıs’ta e-posta göndererek ve 23 Mayıs’ta Hrant Dink Foundation’ın Instagram hesabına yorum yaparak üç farklı tehdit aksiyonunu gerçekleştirdiğini kaydedilirken, “Zincirleme halde imzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” kabahatinden 7,5 yıldan 26 yıl 3 aya kadar mahpusu talep edildi. İkinci tehdit olayını gerçekleştiren kuşkulu Ersin Başkan’ın Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 30 Mayıs tarihinde e-posta adresinden tehdit bildirisi yolladığının anlatıldığı iddianamede, “İmzasız mektupla yahut özel işaretlerle tehdit” cürmünden 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar mahpusu talep edildi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*