Hükümetin taban fiyat kararını beklemediler: Şirketler orta artırım için harekete geçti

Enflasyondaki yüksek oranlı artış, çalışanların alım gücünü kıymetli ölçüde düşürdü. Çalışanların gözü iktidarın açıklayacağı taban fiyat kararına çevrilirken, hükümetin kararından bağımsız olarak iş dünyasından fiyatlara artış beklentisi de arttı.

Hükümetin taban fiyat kararı şimdi açıklanmazken, çok sayıda firma çalışanlarına artırım yapmak için hareket geçti. Açıklanan artırım oranlarının yüzde 15 ile 30 ortasında değiştiği öğrenildi. Kimi firmalar ise fiyatlara seyyanen bin TL ile 1.500 TL ortasında artışlar yaptığını açıkladı.

Temmuz başında fiyat artışı yapmaya hazır olduğunu kaydeden birtakım firmalar, mümkün taban fiyat kararını beklediklerini belirterek fiyat artışları dışında yol, yemek ve bayram ikramiyeleri üzere yan ödemelerde de iyileştirmeler yaptıklarını bildirdiler. Minimum fiyat artışı çerçevesinde yapılacak artırımlarının vergiden muaf kısmın dışına çıkacağı ve artan ölçünün vergilendirmeye tabi olacağına da işaret edilerek, bu çerçevedeki artışların da vergiden muaf tutulması istendi.

YENİ FİYAT ARTIŞLARININ VERGİDEN MUAF TUTULMASI İSTENDİ

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Türkiye Besin Sanayii Patronları Sendikası (TÜGİS) İdare Heyeti Lideri Necdet Buzbaş, taban fiyatın vergiden muaf olduğuna dikkat çekti. Patronun inisiyatifi ile yapılacak artışın vergi dilimine gireceğini söyleyen Buzbaş, “Firmalar bu takviyesi çalışanlarına verirken, devletin bundan vergi alması gerçek değil. Zira adam yüzde 25 artırım yapıyorsa zati yüzde 10’nu vergiye gidecek. Patronun yaptığı güzel niyetli dayanak motivasyonu yarı yarıya düşecek. Yani, çalışanın eline de bir şey geçmeyecek. Onun için yüzde 25 büyük üzere görünüyor fakat hem vergisi hem de fiyatındaki o artış nedeniyle vergi diliminin artmasına yol açacak. Pirince giderken bulgurdan olacaklar. Minimum fiyatla endekslersek zati hiçbir şey söz etmez” dedi.

Yüzde 90’lara varan enflasyonist ortamda ikinci artırımın minimum fiyatta endekslenmesini yanlışsız bulmadığını belirten Buzbaş, “Asgari fiyatı gündemden çıkaralım. Firmaların, bu enflasyonist ortamda çalışanlarına kesinlikle takviye ve artırım yapmaları lazım” açıklamasında bulundu.

Her firmanın kendi karına nazaran sürdürülebilir olması kaydıyla yüzde 20- 50 üzere artırım yapabileceğini söyleyen Buzbaş, Türkiye Besin Sanayii Patronları Sendikası’na üye patronların yüzde 60’nın artırım yaptığını, bu oranın yüzde 72’i bulmasını beklediğini belirtti.

KİMYA BÖLÜMÜNDE YÜZDE 35 ZAM

Kimya bölümünde faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 80’nin 1 Temmuz itibariyle çalışanlarına artırım yapacağını söz eden Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Lideri Haluk Erceber, “Firmalarımız yılbaşında yüzde 40 ila 50 oranında bir artırım yapmıştı. Yeni süreçte de yüzde 35 civarında bir artırım yapmaları bekleniyor” diye konuştu

“ENFLASYON, PERSONELİN ALDIĞI ARTIRIMI ERİTTİ”

Denizli Sanayi Odası Lideri Müjdat Keçeci de yılbaşında yapılan taban fiyat artışının akabinde devam eden yüksek enflasyonun alınan artırımları erittiğini belirterek, minimum fiyatın yine revize edilmesi gerektiğini kaydetti.

Keçeci şunları söyledi:

“Asgari fiyatın tekrar revize edilmesi gerekiyor. Bu hükümet yahut özel bölüm olarak gerçekleştirilebilir. Şirketler kendi çalışanlarının enflasyon nedeniyle yaşadıkları mağduriyetin devam etmemesi için fiyat artışı yaparlar diye düşünüyorum”

“ÜCRETLERDE UYGUNLAŞTIRMA GEREKLİ”

Adana Sanayi Odası Lideri (ADASO) Zeki Kıvanç, ekonomik şartlar nedeniyle maddi zorluk çeken çalışanlarının fiyatlarının güzelleştirilmesi yolunda adım attıklarını söyleyerek “Kıvanç Dokumacılık olarak çalışanların fiyatlarında bir uygunlaştırma yapılmasını gerekli görüyoruz. Fiyatlar, günün ekonomik şartları karşısında iyileştirilecek” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Ege ihracatçı birliklerinde birlik liderleriyle bu mevzuyu görüştüklerini, birçok ihracatçı ve endüstricinin fiyat ayarlaması yaptıklarını öğrendiklerini kaydetti. Eskinazi, birçok firmanın ise fiyat artışı için hükümetin minimum fiyata yapacağı düzgünleştirme oranının netleşmesini beklediklerini söz etti.

Firmaların fiyat artırımlarıyla ilgili açıklamaları şu formda:

AYD OTOMOTİV ENDÜSTRİ

İSO 500’de 184. sırada yer alan Konya merkezli firma, minimum fiyat artırımını beklemeden, yaklaşık 5 bine yakın çalışanına ek 1.500 TL artırım ve bir maaş ikramiye vereceğini açıkladı.

ŞAKALAK TARIM MAKİNELERİ

Konya merkezli tarım makineleri üreticisi olan şirketin idaresi temmuz öncesi tüm çalışanlarına artırım yaptı. 300 çalışanın fiyatına 1.000 ile 1.500 ortasında artırdı.

FAHRETTİN ERDİREN DİŞLİ SANAYİ

Konya OSB’de üretim faaliyetlerini sürdüren firma tüm çalışanlarına 1.000 TL artırım yaptı. Hükümetin alacağı artırım kararına nazaran artışına ekleme yapacak.

ÜNVER GROUP

Bu devirde 1 maaş teşvik primi ödedi. 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren beyaz yaka çalışana 13 maaş ödenmesi kararı aldı. Buna ek olarak çalışanların fiyatlarına yüzde 15 artırım yapacak.

BARİDA MAKİNE

Temmuz ayı itibariyle fiyatlarda yüzde 35 oranında artış yapacağını duyurdu.

PANELSAN

Ücretlere ve yan ödemelere yüzde 25, yemek bedellerinde yüzde 25, bayram çeklerinde yüzde 33 artış açıkladı.

KMC GROUP

1 Temmuz’dan itibaren fiyatlara yüzde 30 artırım yapacak. Ayrıyeten Kurban Bayramı öncesinde her işçiye 10 bin lira ödeme yapacak.

BARAN MOTOR BOBİNAJ

Çalışanlarının aylıklarına iyileştirmeler yaptığını duyurdu.

TOLKAR MAKİNE

Temmuz ayından geçerli olmak üzere çalışanların fiyatlarına yüzde 15 ila yüzde 25 ortasında değişen oranlarda artırım yapacak.

TEZCAN GRUBU

İmkanlar ölçüsünde, orta artırım ile çalışanlarına takviye olacak.

KURYAP

Çalışanlara 1 Temmuz’dan itibaren gerekli güzelleştirmeyi yapma kararı aldı.

ERBAKIR

1 Haziran itibariyle çalışanların fiyatına yüzde 30 oranında seyyanen artış yaptı. Ayrıyeten brüt 500 TL olan Kurban Bayramı ikramiyesini de 1.000 TL ye çıkardı.

ASKON DEMİR ÇELİK

Her yıl iki kere fiyat artışı yapan firma, bu yıla özel her çeyrek sonunda artış yapma kararı almasına karşın, temmuz ayında yapacağı artışı da enflasyon nedeniyle Haziran ayına çekti.

ABALIOĞLU LEZİTA

1 Haziran prestiji ile tüm çalışanların fiyatlarına yılın ikinci fiyat artışını yüzde 25 oranında yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*