İngiltere’de Johnson’ın yerine gelecek isim konuşuluyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının akabinde yapılan ankete nazaran, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, parti liderliği için favori isim olarak gösterildi.

İngiltere’de YouGov isimli araştırma şirketi tarafından yürütülen bir ankete nazaran, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Muhafazakar Parti Milletvekilleri tarafından Muhafazakar Parti’nin yeni önderi olmak için en uygun aday olarak gösterildi.

Muhafazakar Parti’den 716 üyenin iştirakiyle yapılan ankette, Ben Wallace yüzde 13 oy alarak favori aday olarak gösterildi. Ankette Wallace’dan sonra en yüksek oranda oy alanlar ise sırasıyla, yüzde 12 ile Ticaret Siyaseti Bakanı Penny Mordaunt, yüzde 10 ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, yüzde 8 ile Dışişleri Bakanı Liz Truss oldu.

Çarşamba günü misyonundan alınan Topluluklar ve Mahallî İdare Bakanı Michael Gove ve Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab ise yüzde 7 oy aldı. Oylamada yer alan öbür isimler ortasında ise, yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, eski Sıhhat Bakanı Sajid Javid, Muhafazakar Parti Milletvekili Tom Tugendhat, Dışişleri ve Milletler Topluluğu Bakanı Jeremy Hunt, İçişleri Bakanı Priti Patel, Sıhhat ve Toplumsal Bakım Bakanı Steve Barclay’ın isimleri de yer aldı.

Ben Wallace / Foto: İHA

WALLACE: LİDER KİM OLURSA OLSUN ÜLKEYİ İNANÇTA TUTMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın dünkü istifasının akabinde Muhafazakar Parti’nin yeni adaylarından biri olarak gösterilen Wallace yaptığı bir açıklamada, “Bazılarımız, başbakan kim olursa olsun, bu ülkeyi inançta tutmakla yükümlüyüz. Partinin önderleri değiştirme üzere bir sistemi var ve bu meslektaşlarıma kullanmalarını tavsiye ettiğim bir düzenek. Şayet devlet kurumlarını boş bırakırsak halk bizi affetmez” tabirlerini kullanmıştı.

Wallace’ın akabinde Ticaret Bakanı Mardaunt’ta Wallace’ın mutlaka haklı olduğunu söyleyerek, “Bu devlet dairelerini boş bırakırsak halk bizi affetmez” dedi.

YENİ ÖNDER SEÇİLENE KADAR JOHNSON VAZİFESİNE DEVAM EDECEK

Öte yandan Perşembe günü istifasını duyuran Johnson, yeni Muhafazakar Parti Önderi seçilene kadar misyonuna devam edeceğini söyledi. İngiltere basınına nazaran, Johnson’ın mevcut şartlarda yeni bir parti önderi seçilene kadar Eylül ayına kadar misyonda kalması bekleniyor. Lakin kimi başkanlar Johnson’ın Başbakanlık Ofisini çabucak terk etmesi gerektiğini savunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*