İnsansız helikopterimiz Alpin’den yeni haber: Birinci kere Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacak

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı’nın dayanağıyla düzenlenen SEDEC 2022 Güvenlik ve Savunma Fuarı ATO Congresium’da düzenlenmeye devam ediyor.

Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, dünyada birinci örnekleri ortasında yer alan insansız helikopterimiz Alpin hakkında merakları gideren açıklamalar geldi. SEDEC 2022’de de sergilenen helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin envanterine girmeye artık hazır.

Yılmaz, bu projede beşerli bir helikopterin referans alındığını belirterek kendileri için gerekli olmayan kısımları çıkardıklarını, yazılım ve sistemlerini ekleyerek aracı insansıza çevirdiklerini söyledi.

Yılmaz, bunun nedenini “Bir helikopteri sıfırdan yapmaktan çok daha süratli, verimli ve maliyet faal bir tahlil. Bu gereksinimle yola çıktık. Yerlilik oranını neredeyse her gün artırarak bugünlere geldik. Menzilini, taşıma kapasitesini, yararlı yük opsiyonlarını artırdık. Her geçen gün çok daha güçlenen, yerlilik hissesi çok daha artan bir Alpin var” kelamlarıyla açıkladı.

ALPİN ÖNCELİKLE ASKERİ EMELLERLE KULLANILACAK

Alpin, öncelikli kullanım maksatları ortasında askeri yahut sivil lojistik, keşif, gözetleme ve istihbari gayelerle kullanılacak.

Alpin’in geçen yıl yaşanan orman yangınlarında Manavgat ve Çanakkale’de uçuşlar gerçekleştirdiğini de aktaran Yılmaz, “Bu sivil bir vazifeydi. Bu sene askeri vazifeler için hazırlıyoruz. Çok yakında askeri manada bir planlamamız var, sürecimiz başlayacak. Doğu bölgesinde askeri nakliye, lojistik manasında bir misyona başlayacağız üzere görünüyor. Envantere girmesi bize bağlı bir amaç değil. Zira bu işin farklı paydaşları var. O yüzden takvim vermem mümkün değil. Gayemiz bu yıl içerisinde envantere girmesi. Paydaşlar, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve ilgili kuvvet ünitelerimizin takvimi ve oluru doğrultusunda olacaktır” dedi.

İKİ NATO ÜLKESİ ŞİMDİDEN GÖZÜNÜ ALPİN’E DİKTİ

Yılmaz, iki Avrupa ve NATO ülkesinden testler ve ihalelerine katılmak için davet aldıklarını, ağustos ayında demo uçuşlarına başlayacaklarını bildirdi.

Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden de çok önemli talep olduğunu tabir eden Yılmaz, bilhassa önümüzdeki yıl Alpin’i dünyanın birçok noktasında görmenin mümkün olacağını söyledi.

Yılmaz, Alpin’i sürü formunda kullanmayı düşünmediklerine, fakat sürü sistemini Alpin’le entegre biçimde değerlendirmeyi planladıklarına dikkati çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

Üzerinde çalıştığımız aşikâr başlı bahisler, öbür projeler var İHA’larla ilgili. Bunların temelinde de sürü sistemleri var. Bunları Alpin’e entegre edip kullanmayı planlıyoruz.

Askeri ve sivil lojistik önceliğinin ötesinde, taşıma kapasitesi çok yüksek olduğu için bilhassa bir ekip füze, roket üzere sistemleri entegre etmeyi ve kullanmayı hedefliyoruz. Alpin tarafında bu da ikinci önceliğimiz. Bunun farklı varyasyonları da olacaktır. Yalnızca silah, mühimmat üzere sistemler değil, faklı taşıma opsiyonları, sistemleri, yararlı yükler olacaktır. Gerek bir grup ağır yüklü sensörlerin olduğu kompleks sistemler gerekse istihbari sistemler, sivil hedefli başka sistemler olacak. Bunların birçoklarını planladık, kimilerinin testini de yaptık. 2023’te Alpin’in çok farklı işler yaptığını göreceksiniz

İLK KERE TSK ENVANTERİNDE OLACAK

Yılmaz, insansız bir helikopterin birinci kere askeri alanda kullanılacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Alpin’in taşıma kapasitesinin yüksek olmasını kullanmak istiyoruz. Klasik makineli tüfek üzere silahları entegre etmeyi düşünmüyoruz. Oradaki yaklaşımımız biraz daha farklı. Tahminen farklı tipte ağır silahları entegre etmeyi düşünebiliriz lakin silah tarafında önceliğimiz füze yahut roket üzere silahlar. 2023 yılı içinde gerçekleşecek. Bu yıl ki önceliğimiz askeri lojistik. Bunu yaparsak bu işi yapan dünyadaki birinci şirket olacağız, ordumuz da birinci ordu olacak.”

Alpin’in TSK tarafından ne vakit kullanılacağı ile ilgili net bir tarih verilmedi. Lakin yerlilik oranı fazla insansız helikopterimiz vazifeye şimdiden hazır. Birinci olarak askeri lojistik alanında daha sonra da başta hudut güvenliği ve terörle uğraş olmak üzere birçok alanda ordumuza içerdiği ağır silahlar ile yardımcı olacak.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*