İşgalci İsrail Gazze’deki Filistinli çalışanlar için Erez Hudut Kapısı’nı açtı

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da İslami Cihad yöneticisi Bessam es-Saadi’yi gözaltına almasının akabinde geçen salı günü güvenlik gerekçesiyle abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki kapıları kapatmıştı.

İsrail’in cuma günü başlayan ve pazar günü ateşkesle sonuçlanan taarruzlarının akabinde dün Gazze’deki hudut kapıları yaralıların çıkartılması üzere “insani durumlar” için açılmıştı.

İsrail’in Gazze’ye üç gün boyunca devam eden hücumları boyunca ortalarında bayan ve çocukların da yer aldığı 44 Filistinli hayatını kaybetmiş, 360 kişi de yaralanmıştı.

Gazze Şeridi, dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgelerinden biri

Gazze’den İsrail tarafına yüzlerce roket atılmış lakin İsrail tarafında can kaybı yaşanmamıştı.

İsrail’in 15 yıldır, havadan, karadan ve denizden abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde 365 kilometrekare alanda 2 milyondan fazla insan yaşıyor. Gazze Şeridi, dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgeleri ortasında gösteriliyor. Birleşmiş Milletler ve milletlerarası hak örgütleri bölgedeki ağır insani şartlara ait daima ikaz yapıyor.

İsrail, Gazze’den yaklaşık 12 bin Filistinli çalışana İsrail’de çalışma müsaadesi veriyor. Koşulların ağır olduğu Gazze için İsrail’de çalışan personeller ekonomik değer arz ediyor. Uzmanlar, İsrail’in bunu Gazze’ye karşı bir “ekonomik müzakere kartı” olarak kullandığını kıymetlendiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*