İzmir’de tekrar merkezi ezan sistemine girip müzik dinlettiler

İzmir’de merkezi ezan sistemine girilerek müzik yayını yapıldı.

Toplumsal medyada Torbalı ilçesinde bulunan Yunus Emre ve Ayrancılar Merkez mescitlerinin hoparlöründen müzik yayını yapıldığına ilişkin olduğu argüman edilen imgeler yayıldı.

Bülent Ersoy’un “Yüzünü göremem” isimli müziğinin hoparlörden dinletilmesi üzerine, vazifeliler çabucak müdahale ederek ses sistemlerini kapattı.

Yaşanan olay ile ilgili İzmir Vilayet Müftülüğü, dün gece saat 22.00 sıralarında Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre Camii ve Ayrancılar Merkez Camii’nin ses sistemine girilerek müzik yayını yapıldığını, bunun üzerine görevlilerin duruma müdahale ederek ses sistemini kapattıklarını açıkladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

DAHA ÖNCEDE MÜZİK YAYINLARI YAPILMIŞTI

İzmir’de geçtiğimiz yıllarda 2 gün üst üste mescitlerde müzik yayını yapılmıştı.

20 Mayıs 2020 tarihinde İzmir’in çeşitli bölgelerindeki birtakım mescitlerde kimliği belgisiz şahıslar tarafından İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ çalınması üzerine soruşturma başlatıldı.

21 Mayıs günü ise Bornova ve Bayraklı ilçelerinde Selda Bağcan müzikleri çalınmıştı. Bunun üzerine İzmir Vilayet Müftülüğü, yapılan bu taarruzlara önlem gayeli olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına süreksiz bir müddetle son verilmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi ezan sistemden vazgeçilmesi tavsiyesine karşın birtakım vilayet ve ilçelerde bu sistem sürüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*