Kadıköy’de geç gelen adalet!

Alican Özcan

Bağlantı Bilgileri

Fenerbahçe, dün gece 3 puandan çok, Dinamo Kiev’den Şampiyonlar Ligi’ndeki hayal kırıklığının rövanşını almak için maça çıktı. Oyuncular da baskılı, istekli ve tempolu futbolla bunu alana yansıtmayı başardı. Dinamo Kiev ise, futbola ihanet eden bir psikolojiyle alandaydı. Son maçta yaşanan hadiseleri kaşımaya niyetli oldukları, yaptıkları faullerden ve tribünleri kışkırtmaya çalışmalarından belirliydi. Elbette çekişmeli maçlarda bazen tansiyon yüksek olabilir. Fakat Kiev’li oyuncular işi çirkinleştirmek için her şeyi denedi.

Ancak Fenerbahçe bu tuzağa düşmedi ve futbol içinde kalmayı başardı. Her ne kadar akan oyunda parmakla gösterilecek bir atak geliştirilemese de, Alex de Souza’dan beri duran top konusunda kısırlaşan Fenerbahçe’nin yavaş yavaş bu mevzuyu çözdüğünü görüyoruz. Neredeyse her maçta farklı bir duran top taktiği yapılıyor. Bunun meyvesini de, kule savunmacılarıyla alıyor.

İkinci yarının başında dinamizmini kaybeden Fenerbahçe için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Jesus o sırada İrfan Can, Valencia ve Batshuayi’i ısınmaya yolladı. Ancak oyuna almakta biraz gecikince beraberlik golü geldi. Altay Bayındır kendisine yakışmayacak bir golü yese de, birkaç dakika sonra yaptığı kurtarışla mental gücünü ortaya koydu. Geçmişten gelen travmaların birçoklarını çözen Jesus, kaleyi bulan birinci şutun gol olması durumuna da el atmalı. Bu stil gollerin mental olarak verdiği hasar, skorborda yansımasından daha ağır olabiliyor.

Oyuncu değişikliklerinden sonra Fenerbahçe biraz hareketlenir üzere oldu. Lakin beraberlik golünden sonra Kiev, tekrar oyunu oynatmamaya ve Kadıköy’ü tahrik etmeye çalıştı. Cezayı 90+2’de Batshuayi kesti. Kiev’le Şampiyonlar Ligi eşleşmesinde tipi atlamak Fenerbahçe’nin hakkıydı. Geç de olsa adalet yerini buldu.

Bazen tek bir dokunuşuyla, bazen tek bir beden hareketiyle kalitesinden kesitler sunan Joao Pedro, ahenk sürecini atlattıktan sonra atak gücünü öteki bir düzeye çıkartacağının sinyallerini verdi. Rossi daima eleştiriliyor fakat uğraş etmekten hiç vazgeçmiyor. Crespo ise yanında kim oynarsa oynasın, ekibin dinamosu olmaya devam etti. Gustavo Henrique makus başladığı Fenerbahçe macerasına, Kiev maçındaki 1 gol, 1 asistle beyaz bir sayfa açtı.

Böylesine ağır fikstürde, hem bol rotasyon yapıp hem de yüksek tempolu bir futbol oynarken inişler ve çıkışlar olması doğal. Bundan sonra da olacaktır. Lakin asıl sorun düştüğün yerden tekrar kalkabilmekte. Son Kiev eşleşmesinden sonra Kadıköy’de galibiyet harici her sonuç travmanın büyümesine yol açabilirdi. Fakat Jesus’un öğrencileri bir formda bu işin üstesinden geldi.

Dipnot: Kadıköy’deki tabanın makus olduğuna çok ender rastlanır. Lakin dün bilhassa korner köşelerinin olduğu bölgelerden adeta toprak sıçrıyordu. Bu durum futbolcularda adale sakatlıklarına yol açar. Üstelik bu sıkışık fikstürde, kasları yorgun futbolcular için en istenmeyen taban budur. Fenerbahçe idaresi buna tahlil bulmazsa, ilerleyen haftalarda çok üzülür.


Alican Özcan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*