Karsan, Kadın İstihdamını Artırma Çalışmalarına Devam Ediyor

Karsan, kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Şirket açıklamasına göre, 2019 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile kadın-erkek eşitliğinin geliştirilmesi ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik protokolü imzalayan Karsan, aynı yıl Pozitif Eşitlik Ekibi’ni kurdu. 2020’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası’nı oluşturan şirket, 2021 yılında da ilk kadın üretim müdürünü atadı. 2022 itibarıyla ise üretim hatlarında ilk kadın istihdamını gerçekleştirdi.

Sektörde cinsiyet eşitliği politikalarının yaygınlaşması için örnek çalışmalara imza atan Karsan, 2019 yılında 57 kadın çalışan ile başlattığı kadın istihdamını artırma çalışmalarını kısa sürede önemli büyüme rakamlarına erişerek 223’e çıkardı. Bugün itibarıyla Karsan çalışanlarının yüzde 9,3’ü kadınlardan oluşuyor ve bu oran mavi yakalı personelde yüzde 27,1’i buluyor.

“Kadın çalışan sayımızda yaklaşık 4 katı artış ile 223’e ulaştık”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, Karsan’ın 2019 yılında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi amacıyla Kıraça Holding ve ILO ile birlikte kadın-erkek eşitliğinin geliştirilmesi ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik protokol imzaladığını bildirdi.

2019 yılında bu heyecanlı yolculuğa başladıklarını belirten Baş, “Üretim hatlarında kadın istihdamının gerçekleştirilebilmesi için temel öncelik Karsan’da kültür değişimi gerçekleştirmekti ve bunu başardık. Bugün itibarıyla Karsan’ın çalışan sayısı 2 bin 403. Projeye başladığımız 2019 yılında 54 olan beyaz yakalı kadın çalışan sayımızı 114’e çıkardık. Aynı dönemde sadece 3 olan mavi yakalı kadın çalışan sayımızı da 109’a yükselttik. Toplamda ise kadın çalışan sayımızda yaklaşık 4 katı artış ile 223’e ulaştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Baş, Karsan’ın, “mobilitenin geleceğinde bir adım önde olma” vizyonuyla Avrupa’nın toplu taşıma altyapısını elektriklendirdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Karsan olarak, kadın mühendislerin de içinde yer aldığı ekiplerin geliştirdiği yenilikçi tasarımlarla dünyanın önde gelen şehirleri için çağın gereksinimlerine uygun çevreci araçlar üretiyoruz. Kadın istihdamının artırılması ve kadınların iş hayatında daha fazla söz sahibi olması için yaptığımız çalışmalarımıza hız vererek devam ediyoruz. Kadın operatörlerin ürün kalitesinin artışına etkisini gözlemlemek de heyecan verici. Kısa zamanda çalışanlarımız arasındaki kadınların yüzde 9,3’lük oranını çift haneli rakamlara çıkaracağız.”

Global Compact Türkiye kadının güçlenmesi çalışma grubuna bağlı “Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu” üyeleri, iş dünyasında kadın istihdamını artırmaya yönelik Karsan’ın bu alandaki çalışmalarını görmek amacıyla Karsan Bursa fabrikasında bir araya geldi. Platform üyesi şirketlere kadın istihdamını artırmaya yönelik faaliyetleri ile örnek olan Karsan, UN Women ile UN Global Compact tarafından ortaklaşa oluşturulan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) 2020 yılında imza atmıştı. Birleşmiş Milletler’in küresel bir inisiyatifi olan WEPs platformu, kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde ekonomik yaşamın içinde yer almasını sağlamak amacıyla güçlenmesini hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx