“Kırgızistan’daki darbeci aktivist FETÖ’cü çıktı”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminden hemen sonra Türkiye, başta Kırgızistan olmak üzere tüm ülkeler için uyarıda bulunmuştu. Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kırgızistan mesela, orada da darbe girişimi yapabilirler. Bu sefer Kırgızistan’da bir darbe olursa bunu FETÖ yapar” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz gün Kırgız hükümetine yönelik darbe planlayan gruba ülke genelinde operasyonlar yapıldı. Yakalananların FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen eski Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ile bağlantılı olduğu belirtildi. Atambayev, ülkeyi yönettiği dönemde Türkiye’nin FETÖ’nün darbe yapabileceğine yönelik uyarısını “absürt” olarak nitelemişti.

Geçtiğimiz yıl, Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beishenaliev’in de FETÖ ile bağlantıları olduğu yazılmıştı.

Yeni Şafak gazetesi, Kırgızistan’daki operasyonda yakalanan zanlılardan Gulcigit İsakov’un, Beishenaliev aracılığıyla Türkiye karşıtı lobi faaliyetleri yürüttüğü ifade etti.

İSAKOV’UN TÜRKİYE KARŞITI ÇALIŞMALARI

Kırgızistan’da düzenlenen operasyonlarda, 30’dan fazla kişinin gözaltına alındı ve ana organizatör ve ideolojik ilham kaynağı olduğu tespit edilen Eldik Keneş (Halk Meclisi) Partisi Başkanı Roza Nurmatova ile birlikte 4 aktivist tutuklandı.

Bu aktivistlerden Gulcigit İsakov, 31 Mayıs 2022 tarihinde Kırgız-Türk Manas Üniversitesi’nde FETÖ’ye karşı Kırgızları uyarmak için düzenlenen “Paralel devlet yapılanması” başlıklı seminerden de rahatsız olmuştu.

Gazeteye göre; FETÖ’nün ülkelerinde “terör örgütü” olmadığını savunan aktivist İsakov, Türkiye’yi “iç meselelerine karışmakla” suçlamış ve Türkiye Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan hakkında soruşturma açılmasını talep etmişti.

İsakov’un, FETÖ’cü Bakan Beisenaliev’e dilekçe yazarak, Dışişleri Bakanlığı’ndan Ankara’ya yaptırım çağrısında bulunduğu gazetenin bir başka iddiası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir