Kızılay’ın Pendik’teki kamp arazisi imara açılıyor

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, bu arazinin afet anında bölgenin ihtiyacı olarak geçici barınma ve toplanma alanı olarak kullanılabileceğine dikkati çekerek “Hem bir yeşil alanı hem de afette barınma ve toplanma alanını yok eden bu değişikliği uygun bulmuyoruz” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Gökçe konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Plan değişikliği ile arazi yapılaştığından bu amaçla kullanılamayacak. Bölge ticaret ve konut ile yapılaşmaya açılınca yoğunluk artacak, araç trafiği yoğunlaşacak. Kamu arazisi amacı dışında kullanılmış olacak. Taşınmazın üzerindeki korunması gerekli tabiat varlığı statüsündeki 78 adet ağaç bu değişiklikten olumsuz etkilenerek muhtemelen kesilecek.

Ticaret ve konut alanı olarak özel kullanıma açılması ile bölgede nefes alma olanağı sağlayan kıymetli bir alan halkın tamamı yerine ayrıcalıklı sahiplerinin yararlanabileceği bir nitelik kazanacak. Şehircilik ilke ve esasları, kamu yararı ve İstanbulluların haklarını gözeterek özel şahıslara menfaat sağlayan ancak halkın elinden hem bir yeşil alanı hem de afette barınma ve toplanma alanını yok eden bu değişikliği uygun bulmuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir