Kongre üyelerinden Biden’a F-16 mektubu

Kongre Üyesi Frank Pallone, Gus M. Bilirakis, Carolyn Maloney, Chris Pappas ve Dina Titüs öncülüğünde 35 Temsilciler Meclisi üyesinin mektubu ayrıyeten Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lyod Austin’e gitti.

Habertürk’ten Ali Çınar’ın aktardığı habere nazaran; mektupta, “ABD, Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı hareketlerini ve memleketler arası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında durdurmak için somut adımlar atılana kadar Türkiye ordusuna daha fazla takviye vermemelidir.” sözlerine yer verildi.

Mektupta ayrıyeten, Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Güney Kafkaslar ve Kuzey Afrika’da Türkiye’nin Amerikan imali silah ve bileşenlerinin kullanıldığı belirtilirken Türkiye’nin NATO ittifakını baltalamaya yönelik gayretlerde argüman edilmiş durumda.

MEKTUBU İMZALAYANLARDAN 2 ÜYE TÜRK DOSTLUK KÜMESİ ÜYESİ

Mektubu, Temsilciler Meclisinin Dış Alakalar Komitesi’nden 10 üyenin imzası bulunurken,
7’si Demokrat 3’u Cumhuriyetçi üye olarak dikkat çekiyor. Ayrıyeten, Kongre Türk Dostluk Kümesi üyelerinden Michael Doyle ve Brian Fitzpatrick, Türkiye aleyhine mektubu imzalamış durumda.

İmzası bulunmayan Temsilciler Meclisi Dış Bağlantılar Komite Lideri Gregory Meeks ve beraberinde 4 Kongre üyesi, Yunanistan ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye geçiyor. Bu heyette, Kongre Üyesi Karen Bass’ta mektuba imza atanlar ortasında görülüyor.

G20 SONRASI BİDEN AÇIKLAMIŞTI

ABD Lideri Biden G20 doruğu sonrası “Bu F-16 jetlerinin modernizasyonunu çözmemiz gerekiyor. Türkiye’ye F-16’yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana durumumu da çok değiştirmedim. Kongre’nin onayına gereksinim var ve alacağımızı da düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Lider Biden‘in Türkiye’nin F-16 talebini desteklediğine dair yeni bir açıklama yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya Alakalarından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jones “Satışı destekliyoruz ve Biden bu mevzuda Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi” diye konuşmuştu.

Türkiye, geçtiğimiz yıl Eylül ayında ABD’den 40 adet Lockheed Martin imali F-16 avcı uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak için talepte bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mart ayında Kongre’ye yolladığı mektupta “uygun ABD savunma ticareti bağlarının ülke çıkarlarına hizmet edeceğini” belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*