Lavrov: ABD Zelenskiy ismine kararlar alıyor

Lavrov, Hazar Denizi ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı için Türkmenistan’ın başşehri Aşkabat’ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Batılı önderlerin, “Rusya’nın şartlarında Ukrayna’da barışın sağlanmaması gerektiği” tarafında açıklamalar yaptığına dikkati çeken Lavrov, Batı ülkelerinin Ukrayna’ya silah göndermeye devam ettiğini belirtti.

‘Kararlar Washington’da alınıyor’

Batı’nın bu istikametteki çizgisinin “verimsiz” ve “zarar verici” olduğunu vurgulayan Lavrov, “Batılı ülkeler Ukrayna’ya ne kadar çok silah gönderirse bu çatışma ve desteklenen Nazi rejiminin çabası o kadar uzun sürecek.” dedi.
Lavrov, “Zelenskiy, NATO’nun takviyesi konusunda umut mu besliyor?” sorusuna “Zelenskiy’nin ne düşündüğü ve neyi umut ettiği mutlaka kıymetli değil. Karar alan o değil. Kararlar Washington’da alınıyor. Bu kararlar devlet başkanlığı düzeyinde bile alınmıyor. Dışişleri Bakanlığında memurlar bu kararları alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Zelenskiy’nin Endonezya’nın konut sahipliğinde gerçekleşecek G20 Tepesi’ne katılması ihtimalini pahalandıran Lavrov, “Zelenskiy’siz artık hiçbir toplantı yapılmıyor. Ukrayna idaresi, bu hususlarda ısrarcı ve ağırbaşlıdır. Zelenskiy’nin Bali’deki dorukta bir kenarda gezip gezmeyeceği bizi ilgilendirmiyor.” sözünü kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*