Libya’da siyasi kriz sürüyor! Meyyit sayısı arttı

Libya’nın başşehri Trablus’un Bin Gaşir ve Sarim bölgelerinde iki silahlı küme ortasında çıkan çatışmalarda 12 kişi hayatını kaybetti, 87 kişi yaralandı.

Libya’daki siyasi kriz sürüyor. Libya Ulusal Birlik Hükümetine yakın Gıniva Tugayı ile Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi’nin başbakan olarak atadığı Fethi Başağa’ya yakın Kumandan Eymen ed-Tacuri’ye bağlı silahlı küme ortasında çıkan çatışmalarda 12 kişinin hayatını kaybettiği, 87 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 6 hastanenin vurulduğunu ve ambulansların çatışmalardan etkilenen bölgelere ulaşamadığını belirtildi. ABD’nin Libya Büyükelçiliği, çatışmalar nedeniyle kaygılı olduğunu söylerken, Birleşmiş Milletler, Trablus’ta çatışmaların durması davetinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Libya’da 24 Aralık’ta devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasına karar verilmiş, fakat adaylık krizi nedeniyle seçimler iptal edilmişti. Ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi, Şubat ayında Ulusal Birlik Hükümeti’nin vazife müddetinin dolduğunu belirterek eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmişti.

BM tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Cenevre Anlaşması’na muhalif hareket edildiğini, vazifesi seçilmiş bir hükümete devredeceğini belirterek istifa etmeyi reddetmişti. Her iki taraf da farklı milisler tarafından destekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*