Memleket Partisi’nden istifa edip CHP’ye geçtiler

Memleket Partisi Erzurum Vilayet Başkanlığı’ndan istifa eden Serhat Can Eş ilçe teşkilatları ile birlikte CHP’ye katıldı. Eş, yaptığı konuşmada, “Ben ve arkadaşlarım CHP’ye üye oluyoruz. Geçmişte yol ayrılığı yaşadığım partime geri dönmenin memnunluğunu yaşıyorum. Çok çalışacağız, başaracağız” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ‘Doğu Masası’ kapsamında Erzurum’da düzenlenen üye iştirak merasimine katıldı.

Bir otelin toplantı salonunda düzenlenen merasim hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP Erzurum Vilayet Lideri Suat Dülger, son bir ay içerisinde Erzurum’da 750 kişinin partiye yeni üye olduğu söyledi.

Memleket Partisi Erzurum Vilayet Başkanlığı’ndan istifa eden Serhat Can Eş de ilçe teşkilatları ile birlikte CHP’ye katıldı. Memleket Partisi’nden istifa eden Eş, yaptığı konuşmada, “Ben ve arkadaşlarım CHP’ye üye oluyoruz. Geçmişte yol ayrılığı yaşadığım partime geri dönmenin memnunluğunu yaşıyorum. Çok çalışacağız, başaracağız” dedi.

“Erzurum bizim için çok değerli bir kent. Tarihi olarak da bugün bulunduğu noktada da değerli bir şehir” diyen Salıcı, Kurtuluş Savaşı sırasında Erzurum’un kritik ehemmiyetinden bahsetti. Salıcı, Erzurum geçmişte daha büyük bir kentti. Türkiye siyasetindeki tesiri daha fazlaydı. Erzurum gün geçtikte ekonomik büyüklük manasında azalmalar yaşıyor. Bizim önümüzdeki devir Erzurum’a hak ettiği kıymeti verecek bir siyaset izlememiz gerekiyor” diye konuştu.

“ERZURUM’DA İŞLER GÜZEL GİTMİYOR, NÜFUSU SÜRATLE AZALIYOR”

CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Erzurum’un ekonomik olarak her geçen gün geri gittiğini belirterek şunları söyledi:

*Sizler Erzurumlular olarak uzun yıllardır Adalet ve Kalkınma Partisi’ni çok yüksek oranlarda desteklediniz. Cumhur İttifakı olarak baktığımızda bu dayanak çok daha yüksek oranlara ulaştı. Fakat, Erzurum geldiğimiz noktada ne Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü içinde hak ettiği yerde ne de Erzurum’da yaşayan yurttaşlarımız Türkiye’nin Gayri Safi Ulusal Hasılası’ndan hak ettiği kıymeti alıyor.

*Erzurum’da işler uyguna gitmiyor. Erzurum’un nüfusu azalıyor. Gençlerimiz Erzurum’un dışına iş bulabilmek için, kendi hayatlarını devam ettirebilmek için göçüyorlar. Kim kendi memleketinden gitmek ister? Kimse gitmek istemez. Fakat kendi yurdunda doymayan bir insanın öbür kente gitmekten diğer da devası kalmıyor.

*Erzurum’un 2001 yılında nüfusu 795 binmiş. Türkiye’nin nüfusu 64 milyon. 2021 yılında Türkiye nüfusu 84 milyona çıkmış, Erzurum’un nüfusu ise 756 bine düşmüş. Erzurum’da kayıtlı çiftçi sayısı 20 yıl içinde düşüş göstermiş. Hayvancılığın değerli kenti olan Erzurum’da hem çiftçi sayımız hem de nüfusumuz azalmış.

“CUMHUR İTTİFAKI’NIN KULAĞINI ÇEKMENİZ GEREKİYOR”

Salıcı, “Erzurumlular nasılsa bize oy verir” diye düşünen AKP’nin kente kâfi katkıyı yapmadığını anlatarak “AKP hükümeti Erzurum’a önemli bir kaktı sunmuyor. Erzurum’un büyümesi için anlaşılan Cumhur İttifakı’nın kulağını biraz çekmesi gerekiyor” dedi.

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE İSTİKRAR DA, BÜYÜME DE OLMAZ”

CHP Genel Lider Yardımcısı Salıcı, Türkiye’de en çok adalete muhtaçlık duyulduğunu belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Eskiler devletin dini adalettir diyor. Adaletin olduğu yerde beşerler birbiri ile daha düzgün anlaşır. Adaletin olmadığı yerde zorbanın birisi gelir, çöker. Onun sonucunda beşerler o adaletsizlik içinde kıvranmaya başlar…

*Bizim altılı masa olarak Türkiye’ye güçlendirilmiş parlamenter sisteme, adalete, güçler ayrılığına, medyanın şeffaf olduğu ve birilerinin telefonuyla haber yapılmadığı bir noktaya getirmemiz lazım. Mahkemeye gittiniz, biriniz güçlü biri yoksul. Yoksul haklı.

*Davayı kim kazanır, varlıklı kazanır. Mahkemeye gittiniz, iki bireysiniz. Birisi iktidar partisinden, öbürünün partisi yok. Davayı kim kazanır? Adaletin olmadığı yerde istikrar da, büyüme de olmaz.

Salıcı, Türkiye’nin kıymetli kentlerinden birsi olan Erzurum’un ihracatının orta ölçekli bir firma kadar olduğunu belirterek, “Erzurum’un ihracatı 28,6 milyon dolar 2021 yılında… Gidin İstanbul, Ankara, İzmir’e bu sayı yani 28,5 milyon dolar orta ölçekli bir firmanın ihracatıdır” dedi.

“ERZURUM YOKSULLAŞIYOR LAKİN BEŞLİ ÇETELERİN İŞLERİ TIKIRINDA”

AKP’li vekillerin Erzurumluların sıkıntısını dinlemediğini kaydeden Salıcı, “Seçim vakti gelirler, bizim partimize oy verin. Ne diyeceksin o vakit, oy verecek misin Erzurumlu. Seçimden seçime gelen siyasetçiye kırmızı kart göstermek vatandaşın hakkıdır” dedi.

Halkın ödediği vergilerin AKP hükümetleri tarafından “Beşli Çeteye ve zenginlere aktarıldığını” vurgulayan Salıcı, “Erzurum yoksullaşıyor, fakirleşiyor ancak Türkiye’de kimilerinin işleri çok güzel gidiyor. Mesela beşli çeteden biriysen işler tıkırında. Pandemi periyodunda beş tane maske dağıtamayan iktidar senin paranı tıkır tıkır ödüyor. Yalnızca onlar mı? Kur muhafazalı mevduata geçtik, mevduatı dolara endekslediler. Diyorlar ki ‘Sen daha çok para kazanacaksın” diye konuştu.

“TAYYİP BEYEFENDİSİ DE AKP MİLLETVEKİLLERİNİ DE EMEKLİ DECEĞİZ…”

AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da isminin karıştığı rüşvet tezlerinde dikkat çeken CHP Genel Lider Yardımcısı Salıcı şunları söyledi:

*Erzurumlu yoksullaşırken birileri zenginleşiyor. Erzurum’da işler makus giderken, birilerinin hayatı tıkırında. İki tane hayat yaşanıyor. Biri sarayın hayatı. Birisi sokakta bizim yaşadığımız hayat. İki hayat.

*Saraydaki hayatta her şey tıkırında. İş köylünün, işçinin, çalışanın hayatına gelince orada işler âlâ değil. Bu tertip değişecek. Bu türlü devam etmez. Bu nizamın değişmesi için sizin sandıkta bu işe müdahale etmeniz lazım.

*Tayyip Beyefendi çok çalıştı. 20 sene boyunca ülkeyi yönetti. Koşturuyor fakat artık emeklilik vakti geldi. Tayyip Beyefendisi emekli edeceğiz arkadaşlar. Tayyip Beyefendisi emekli edeceğiz, sizlerin de isteğiniz olursa Erzurum’daki AK Parti milletvekillerini de emekli edeceğiz. Gördüğüm kadarıyla kimileri aile sorunlarıyla çok meşgul. Vatandaşa ayıracak vakitleri yok. Onları da emekli edeceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*