Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Uyguladığımız politikaların desteğiyle enflasyonda düşüş süreci başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Cumhuriyet’in 100. yılı ve Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 60. yılı etkinlikleri kapsamında ASO mart ayı meclis toplantısına katıldı.

Kavcıoğlu, konuşmasında “Uyguladığımız politikaların desteğiyle enflasyonda düşüş süreci başladı” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı’nın konuşmasından öne çıkanlar ise şunlar oldu:

“Rusya-Ukrayna Savaşı, enflasyondaki düşüşün erken ve hızlı olmasını engelledi. Liralaşma stratejisi ile enflasyonda kalıcı düşüş sağlanacak.”

“Uyguladığımız politikaların desteğiyle enflasyonda düşüş süreci başladı.”

“2023 yılında küresel talebin toparlanmasıyla birlikte büyümenin yapısındaki gelişim sürecinin güçleneceğini öngörüyoruz.”

“Enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte 2023 yılında dış ticaret açığının azalması bekleniyor.”

“Ülkemiz, dış dengesini sürekli bir fazlayla sağladıktan sonra döviz piyasalarındaki arz-talep dengesi kalıcı bir istikrara kavuşacak.”

“Hedeflere ulaşmak için finansmanın yatırımları destekleyici nitelikte olması ve kredi kompozisyonunun ekonomideki arz-talep dengesizliklerini giderecek yönde gelişmesi gerekiyor.”

“Geldiğimiz noktada finansman maliyetlerindeki düşüşün kalıcı olduğunu ve finansal öngörülebilirliği artırdığını söyleyebiliriz.”

“Depremin ekonomiye orta ve uzun vadedeki etkisi ve alınması gereken tedbirler değerlendiriliyor. Depremin ekonomiye etkisi telafi edilecek.”

“Liralaşma stratejisi kararlılıkla uygulanmaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir