Milletlerarası Ceza Mahkemesi Ukrayna’ya 42 kişilik takım gönderdi

Rusya’nın Ukrayna’daki beklenen savaş cürümlerini ve insanlığa karşı işlenen kabahatleri inceleyen Memleketler arası Ceza Mahkemesi (UCM), bugüne kadarki en büyük grubunu Ukrayna’ya gönderdi. UCM Başsavcısı Karim Han yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna’ya 42 müfettiş, isimli tıp uzmanı ve dayanak çalışanından oluşan bir takım gönderildiğini tabir etti. Khan, “Bugün ofisimin Milletlerarası Ceza Mahkemesi’nin yargı yetkisine giren hatalarla ilgili soruşturmalarımızı ilerletmek ve Ukrayna ulusal makamlarına takviye sağlamak için 42 müfettiş, isimli tıp uzmanı ve takviye işçisinden oluşan bir takımı Ukrayna’ya yerleştirdiğini doğrulayabilirim. Kuruluşundan bu yana ofisimin şimdiye kadarki en büyük tek saha konuşlandırmasını temsil ediyor” dedi.

Khan, müfettişlerin kabahat teşkil edebilecek askeri taarruzlara ait tabirler toplayacağını, isimli tıp uzmanlarının ise mevcut hareketlerin haritasını çıkarmak ve somut ispatlarla ilgili olarak “gözaltı zincirini güçlendirmek” için Ukrayna makamlarıyla birlikte çalışacaklarını belirtti. Khan, hayatta kalanlara ve mağdurların ailelerine, adalet yoluyla bir nebze teselli sağlamayı amaçladıklarını söz etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları devam ederken, Khan, Rusya’nın işlediği beklenen savaş hatalarını incelemek üzere 13 Nisan’da Ukrayna’ya gelmiş, Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova ile Kiev bölgesinde bulunan Bucha’da incelemelerde bulunmuştu.

UCM SORUŞTURMASI

Başsavcı Khan, Rusya’nın Ukrayna’da sivillere karşı işlediği mümkün savaş kabahatlerinin soruşturulması için ortalarında Avusturya, Belçika, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere’nin bulunduğu toplam 41 ülkenin müracaatta bulunduğu duyurmuştu. Başsavcı Khan, gelen talep üzerine Ukrayna’da işlenen beklenen savaş kabahatleriyle ilgili derhal soruşturma açacağını tabir ederek kanıt toplamaya başladıklarını bildirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.