Muratpaşa Belediyesi, ‘En Yeterli Etraf Eğitim Etkinlikleri’ mükafatını aldı

Türkiye’de mavi bayrak temsilcisi Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), “En âlâ etraf eğitim etkinlikleri” mükafatını yedinci kere Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’ne verdi.

Ödüle ait “Yaptığımız çalışmaları dosyalayarak gönderdik ve çok kurumsal bir değerlendirmeden geçtik. Türkiye rekoru kırarak bu mükafatı yedinci kere almaktan çok memnunuz” diyen Belediye Lideri Ümit Uysal, yürüttükleri çalışmaları anlattı. Proje kapsamında “Çevreci Komşu Kart”ta yedi yılda 7 milyon TL biriktiğini söyleyen Uysal, şu sözleri kullandı:

DÜNYADA BİR İLK

Yaşlı ve engelli yurttaşlara yönelik çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Uysal, “Evde bakım hizmeti alan yaşlı sayımız 40 binlere dayandı. Denize sıfır alanlarımızda engelli merkezlerimiz bulunuyor. Kitle sporlarına dayanağımız sürüyor, 11 bin beşere spor yaptırıyoruz. 5 bin bireye meslek edinme ve hobi kursu veriyoruz. Bütün kamu hizmetlerini Turunç Masa dediğimiz telefon çizgimizden dağıtıyoruz. Velhasıl ana tema, sürdürülebilir etraf, sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir kalkınma, toplumsal istikrar, kırılgan kümelerin toparlanması ve demokratik karar alma düzenekleri. Muratpaşa, bütün Türkiyemizi bir gün görmek istediğimiz üzere bir model” tabirlerini kullandı.

GIDA KRİZİNE ÖNLEM

Nisan 2020’de ticaret ve ziraat odası temsilcilerini davet ederek kent içi parsellere mısır ektiklerini söyleyen Uysal, “İçinde bulunduğumuz pandemi ekonomik krize, o da besin krizine yol açabilir diye ‘Bütün boş alanları ekelim, önlemli olalım’ davetinde bulunduk. Biz mısır ektik, un olarak komşularımıza dağıttık. Buğday ektik, bulgur olarak dağıtık. Zencefil bile ektik. Biz üretim fikrini ayakta tutmaya uğraş ettik. Balkonlarımızda da tarım yapılıyor. Bir taraftan da 21 bin turunç fidanını sokaklara diktik. Bayan kooperatiflerimiz de turunçlardan reçel yapıyor” tabirlerini kullandı.

MÜTEAHHİTSİZ BELEDİYE

Muratpaşa’nın müteahhitsiz bir belediye olduğunu lisana getiren Uysal, “450 kilometre asfaltımızı da kazıyıp kendimiz tekrar yaptık. Bunun yanında, park mobilyalarımız, bitkilerimiz, yeraltı çöp konteynerlerimiz bizim üretimimiz. İnovasyon merkezimizde daima fikir ve proje yarışları var. Ziraî üretim fikrini de daima canlı tutuyoruz. Yeni başlayacak projelerle ilgili fiyatsız ofis ve ödüllendirmelerimiz oluyor. Bütün Türkiye’de yenilik içeren buluş ve fikri canlı tutmak durumundayız” dedi.

Uysal kelamlarına şöyle devam etti: “2015 yılında robotik kodlama eğitimi vermeye başladık. Geçtiğimiz ay bin mezun verdik. Tekrar geçtiğimiz ay havadan fidan ekimi ve dikimi yapan bir drone topladık. Yararlı bir model olarak da Bereket-07 ismiyle tescili için başvurduk. Parklarımızı durumuna nazaran sulayan bir akıllı sistemi faaliyete geçirdik. Harikulade bir güç ve emek tasarrufunun oluştuğu akıllı kent idaresi. Bilhassa besin başta olmak üzere üretimi temel almamız gerekiyor. Muratpaşa’da bunun kültürünü oluşturmak için azamî uğraş sarf ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*