Osman Özarslan köşe yazılarıyla Gazete Duvar’da

Taşrada cümbüş hayatı, gazinolar ve erkeklik üzerine sosyolojik müşahedeleri ve eleştirel yazılarıyla tanınan Osman Özarslan, Gazete Duvar’da yazmaya başlıyor. Gazete Duvar okurları merkezin dışındaki hayatları Özarslan’ın kaleminden okuyacak.

Osman Özarslan, 1977 yılında, Burdur’un Çavdır ilçesinde doğdu. 2005 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazanıncaya kadar öğrencilikten öbür pek çok iş ile iştigal etti. 2010 yılında birebir okulun Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. Nisan 2015’te, ‘Masculinities at Night in the Provinces’ başlıklı tezini savunarak, yüksek lisansını tamamladı. Bu tez, ‘Hovarda Alemi, Taşrada Cümbüş ve Erkeklik’ ismiyle 2016 yılında Bağlantı Yayınları tarafından yayınlandı. 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nda doktoraya başladı ve 2019 yılında ‘Organ Bağışı ve Kaçakçılığı, Yeni Tıbbi İmkanlar, Yeni Sosyolojik Meseleler’ isimli tezini savunarak doktorasını hak etti.

Değişik devirlerde, gazete-dergilerde, fanzinlerde, bloglarda ve internet sitelerinde, ideoloji, siyaset, kültür yapıları ve sinemalar üzerine yayınlanmış pek çok inceleme, deneme ve tenkit yazısı vardır.

Bundan öbür, üç ferdî (Kemalizm Sovyetler Sosyalizm; Dekalog-Kemalist İlahiyat İçin Bir İlmihal; Hovarda Alemi-Taşrada Cümbüş ve Erkeklik) kitabı yayınlanmış, dört de editörlü (Resmi İdeoloji ve Kemalizm; Öncesi ve Sonrası ile 1915 İnkar ve Yüzleşme; Emile Durkheim’ı Tekrar Okumak; Külfet Var-Sıkıntı Kavramı Üzerine Denemeler) kitaba katkı sunmuştur.

Halen, merkezin dışında kalmış taşra coğrafyalar ve toplumsal normlar tarafından içerilemeyen berduşlar, piizciler, defineciler, kumarbazlar, muskacılar, üzere değişik kümeler ortasında, çalışmalarını sürdürmektedir. Osmanlıca ve İngilizce bilmektedir. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*