Şarap ilahı ‘Dionysos’, 92 yıl gün yüzüne çıktı

Şarap rabbi ‘Dionysos’a ilişkin heykel başları, bulunduktan 92 yıl sonra birinci defa İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Müze uzmanı Elvan Tural Tercan, “İlki Roma devrine ilişkin 2 bin yıllık, ikincisi Helenistik periyoda ilişkin 2 bin 300 yıllık eser” dedi.

Anadolu’nun ilksel halklarının şarap rabbi, Helen dünyasında ilah ‘Zeus’ ile ölümlü ‘Semele’nin oğlu ‘Dionysos’a ilişkin heykel başları, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Eğlenceyi, tiyatroyu, medeniyeti ve barışı temsil eden şarap rabbi ‘Dionysos’a ilişkin heykel başlarından birincisi, Efes Antik Kenti’nde 1930 yılında bulundu. 92 yıl boyunca müzenin deposunda korunan eser, birinci sefer tarih tutkunları için izlenime sunuldu.

Saçları ortadan ayrık, burnu kırık, sağ kaşında zedelenmeler olan 20 santimetre uzunluğundaki eser, fuayede cam fanusta yer aldı. ‘Dionysos’un başka heykel başının ise 18 santimetre uzunluğunda ve Helenistik periyoda ilişkin olduğu belirtildi. Müzeye geliş vakti bilinmeyen, yeniden korunması için depoya kaldırılan bu eser de birinci sefer sergilendi.

‘HER İKİSİ DE MERMERDEN YAPILMIŞ’

Eserler hakkında bilgi veren müze uzmanı Elvan Tural Tercan, “Doğa ilahı ‘Dionysos’a ilişkin 2 heykel başı. Birincisi Roma devrine ilişkin 2 bin yıllık bir eser. İkincisi Helenistik periyoda ilişkin 2 bin 300 yıllık eser. Her ikisi de mermer gereçten yapılmıştır. Birincisi Efes Antik Kenti’nden 1930 yılında müzemize geldi. Muhafaza gayeli depoya alındı. 92 yıl sonra standa çıktı. Başka heykel başı da bölgemizden geldi. Anadolulu, meyve ağaçlarıyla bağlı bir ilah. Bu nedenle ismine şenlikler düzenlenmiş” dedi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*