Suudi Veliaht Muhammed bin Selman 35 iş adamı ile geliyor

Dış Ekonomik Bağlantılar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, “Suudi Arabistan ile 7,3 milyar dolar ihracatımız vardı. Münasebetiyle 7 milyar dolarlık bir kaybımız oldu diyebiliriz. İlgilerin yine normalleşmesiyle birlikte Suudi Arabistan’a 10 milyar dolarlık bir ihracat potansiyelinden kelam edebiliriz.” dedi.

Olpak, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilen DEİK’in yeni merkezinde gazetecilerle bir ortaya geldi.

DEİK’in ticari diplomasi faaliyetlerine ait bilgi veren Olpak, yeni merkezlerini 75 milyon liraya satın aldıklarını belirterek, bu yatırımı, kendini yaklaşık 7 yılda amorti edecek halde planladıklarını kaydetti.

Olpak, yeni merkezlerinde fiziki ve ekonomik pek çok avantajı bir ortada yakaladıklarını tabir ederek, DEİK’in faaliyetlerinin yüzde 90’ını artık merkez ofiste gerçekleştirebildiklerini aktardı.

DEİK’in artık yalnızca ofis sarfiyatları değil, ticari diplomasi faaliyetler için yaptığı harcamaların da yeni merkez ile azalacağını bildiren Olpak, “Şu an DEİK’te 78 çalışanımız var. Gayemiz 100 çalışma arkadaşı ile faaliyet göstermek. Yeni merkezimizde 8 farklı toplantı odamız bulunuyor. En büyük aktiflik salonumuzda ise 250 şahsa kadar konuğu ağırlama talihine sahip olduk. Toplam 3 bin 500 metrekarelik 2 katlı bir ofis alanımız var. Kendimizi Türk özel kesiminin dışa açılan kapısı, iş dünyamızın kutup yıldızı olarak tanımlıyoruz. Münasebetiyle DEİK olarak bu yatırımı yapmamız ve işlevsel bir ofis satın almamız gerekiyordu. Bir evvelki ofisimizde kalsaydık bile yıllık 10 milyon lira kira masrafımız olacaktı.” sözlerini kullandı.

“İHRACATIMIZI GELECEKTE DE MÜSPET OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Nail Olpak, geçen yıl ihracatta yakalanan 225 milyar dolarlık düzeyin en değerli sebebinin Türkiye’nin salgın sürecinde dahi tedarik zincirini kopartmadan ticaretini sürdürmeyi başarması olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin bölgesel manada lojistik üstünlüğünü koruduğunu belirten Olpak, “Daha önümüzde 6 ay olsa da ihracatta 260 milyar doların üzerinde bir sayıyla yılı kapatacağız üzere görünüyor. Yalnızca artırmak değil de muhakkak ülkeler bazında dış ticaret fazlası veriyor muyuz kısmını da düşünmemiz lazım. İhracatın ithalatı karşılama oranlarına da bakmamız lazım. İhracat noktasında karamsar değilim, gelen giden heyetleri de bildiğim için ihracatımızı gelecekte de olumlu olarak değerlendiriyorum.” diye konuştu.

Türkiye açısından turizm, eğitim iktisadı, yurt dışı yatırımlar, yurt dışı müteahhitlik üzere alanlarda da ne kadarlık döviz girdisi olacağının büyük kıymet taşıdığını vurgulayan Olpak, şöyle devam etti:

“Yurt dışı yatırımlar alanında şu ortamda olumlu bir senaryo ihtimali sıkıntı olsa da yurt dışı müteahhitlik alanında büyük gelişmeler olabilir. Geçen yıl yurt dışı müteahhitlik alanında yaklaşık 30 milyar dolarlık ticaret hacmi yakaladık. Bu çok başarılı ve kıymetli bir performans. Zira yurt dışı müteahhitlikte bir periyot 13 milyar dolar düzeylerine düşmüştük. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetlerde ihracat açısından farklı pazarlar var. Bu manada Türkiye için hala çok önemli bir potansiyel görüyoruz.

Afrika hala çok değerli bir pazar. Afrika ticarete, yatırıma ve endüstriye hala aç bir pazar. Şimdi doymuş bir pazar değil. Lakin burada en değerli sorun finansman. Geçen ay Amerikan Eximbank Lideri’ni İstanbul’da ağırladık. Buluşmamızın ana teması ise Türk iş dünyası ile ABD iş dünyasının Afrika’da iş birliği yapmasıydı. İhracatımızda Almanya başı çekiyor. ABD ise 2. sıraya yükseldi. ABD ile yüzde 40’a yüzde 60 bir ihracat istikrarımız vardı. Lakin biz şu an bu tabloyu yüzde 48’e yüzde 52 oran ile dengelemeyi başardık. İngiltre ise dış ticaret fazlası verdiğimiz bir Avrupa ülkesi olması açısında son derece değerli.”

“( SUUDİ ARABİSTAN’DAN) GELEN HEYETİN NİTELİĞİNDEN VE ZİYARETTEN SON DERECE MEMNUNUZ”

DEİK Lideri Olpak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın Türk iş dünyası açısından kıymetli olduğunu belirterek, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının bile Türk iş insanı açısından çok değerli bir gelişme olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 35 kişilik bir heyet ile Türkiye’ye geleceğini bildiren Olpak, şunları kaydetti:

“Uzun vakitten sonra ülkemizi ziyaret ediyorlar ve olabilecek en güçlü firmalardan iş insanları katılıyor. Ortalarında ülkelerimiz ortası ticarette çok tesirli rol oynamış değerli isimler var. Heyet listesini DEİK olarak biz hazırlasaydık inanın yeniden tıpkı 35 kişiyi seçerdik. Münasebetiyle gelen heyetin niteliğinden ve bu ziyaretten son derece mutluyuz.

Geçtiğimiz periyotta yaşanan meselelerden ötürü ticaret durmadan evvelki en son sayıları baz aldığımızda Suudi Arabistan ile 7,3 milyar dolar ihracatımız vardı. Hasebiyle 7 milyar dolarlık bir kaybımız oldu diyebiliriz. Alakaların yine normalleşmesiyle birlikte Suudi Arabistan’a 10 milyar dolarlık bir ihracat potansiyelinden kelam edebiliriz. Bilhassa işin müteahhitlik boyutu çok değerli bir alan.”

“TÜRKİYE’YE HALA İLGİ VAR VE EN KIYMETLİSİ DE BURADA HALA FIRSAT VAR”

Nail Olpak, geçen hafta 3 başka ülkeden bakan iştirakli iş heyetlerini ağırladıklarını hatırlatarak, “Dolayısıyla Türkiye’ye hala ilgi var ve en değerlisi de burada hala fırsat var.

Bu ilgiyi de şöyle yorumlayabiliriz; güya salgın sürecinde kaybedilenleri telafi etmeye çalışıyorlar diyebiliriz. Elbette döviz kurundan ötürü ucuzluk avantajı de öne çıkabilir. Ama buradaki pazar büyüklüğümüz ve potansiyelimiz inanılmaz yüksek.” dedi.

Afrika’nın Türkiye’ye bakışının son derece olumlu olduğunu tabir eden Olpak, ABD’li muhataplara “Gelin Afrika’da iş birliği yapalım, finansmanı koyalım ve 3. ülkelerdeki projelerde ortak olalım” dediklerini aktardı.

“DEİK DİJİTAL TEKNOLOJİLER İŞ KURULU’NU KURDUK”

Yeşil Mutabakat’ı yeni bir dizayn ve yeni bir iktisat anlayışı olarak yorumladıklarını belirten Olpak, şunları kaydetti:

“Yeni devrin en değerli belirleyici faktörlerinden biri Yeşil Mutabakat olacak. Yeşil iktisada geçişe ayak uyduramayan ülkeler oyunun dışında kalacak. Bu yeni dizayna şimdiden adapte olmak zorundayız. Bir öbür değerli alan ise dijital iktisat. Hayatımızın her alanında dijitalleşmeyi yaşıyoruz. DEİK olarak, dijitalleşmeyi yakından takip ediyor ve bu alandaki geleceği konuşuyoruz. Biz de Türkiye’yi dijital iktisat ve dijital teknolojilerde bir üst lige taşıma amacıyla DEİK Dijital Teknolojiler İş Kurulu’nu kurduk. DEİK Dijital Teknolojiler İş Kurulu’nun Yürütme Şurası oluştu ve şu an çalışmalarımızda son etaba geldik.”

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*