Tayland’da kediden beşere geçen birinci Covid-19 hadisesi

Tayland’da yaklaşık bir yıldır yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, birinci sefer bir kediden beşere Covid-19 bulaştığı tespit edildi. Bangkok Prince of Songkla Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucunda geçtiğimiz sene Covid-19 geçiren 32 yaşında bir veterinerin, virüsü yüksek ihtimalle o devir sahipleri de Covid-19 olan ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran bir kediden kapmış olduğu tespit edildi.

Yapılan araştırmalar çerçevesinde, veteriner tabipten alınan virüs örnekleri ile geçirdiği hastalıktan 5 gün evvel tedavi ettiği ve tedavi sırasında yüzüne hapşıran kedinin ve kedinin sahiplerinin virüs gen örnekleri yüksek ölçüde benzerlik gösterdi.

Virüsü sahiplerinden kapan kedinin, tedavisi için mukus örneği alındığı sırada hapşırmasının akabinde veteriner tabibe geçirmiş olduğu tespit edildi.

HEKİM SIRF MASKE TAKMIŞTI

Veteriner tabibin, kediye uyguladığı tedavi sırasında sadece maske taktığı ve rastgele bir yüz gözetici siperlik takmadığı belirtilirken, araştırmaya bahis olan kedinin bölgeye 200 kilometre aralıkta yaşayan ve o periyot başşehir Bangkok hastanelerinde yatak kapasitesi olmadığı için Songkla kentine nakil edilen ailesi ile birlikte geldiği bildirildi.

BİLİM İNSANLARI UYARMIŞTI

Bilim insanları geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda kedi, köpek, tarla faresi, yaban gelinciği, yarasa, hamster, vizon, domuz, tavşan, tilki üzere birçok göğüslü hayvanın Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceğini belirtmişlerdi. Geçtiğimiz yıl ABD’de Amerikan Sıhhat Örgütü tarafından evcil kedi ve köpeklerin Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceği ve müspet olay gösteren mesken sahiplerinin hayvanlarına karşı da tıpkı bir beşere uygulanan şahsî aralık kurallarına uymaları gerektiği tarafında bildiri yayımlamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*