Turizmde çalışma dönemi uzayabilir

 700 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Turizm destinasyonu Antalya’da gözler yine 12 ay turizme çevrildi. Turizm sayılarını kıymetlendiren TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Konseyi Lideri Ferit Turgut, “Hemen herkesin gözü şu anda Kovid sayıları ve Güç fiyatlarında. Fakat son 10 yıla baktığımız vakit Kasım ve Aralık aylarının en hareketli devrine geri döneceğinin sinyalini alıyoruz. Kasım ve Aralık çok hareketli olabilir. Yerli tatilci için indirimli Tatil düşük dönemlerde her vakit oluyor. Her kesite uygun fiyatlar oluyor. Şu ana kadar 9 milyon 200 bin turist geldi. Eylül ve Ekim dolulukları devam ederse bunun 12 milyona gerçek gideceğini düşünüyoruz” formunda konuştu.

EKİM-KASIM’DA İŞTEN ÇIKARMA PERİYODU UZAYABİLİR

Sosyal medyada ‘Türkiye’de 22 gün tatil 599 Euro’ paylaşımları hakkında da açıklamalarda da bulunan Turgut, “Ben en son onun teyidini uçaksız olarak aldım. Uçaksız olarak fiyat verilmiş. Uçak dahil olduğu vakit farklı yerlerde farklı fiyatlar olacaktır. Uçaklı bir paket için biraz uzak ihtimal. Ocak-Şubat ayında bu tıp şeyler olabilir. Esasen kongrelerin daha çok o vakitlerde yapılması bundan dolayıdır, bu yüzden şirketler tercih ediyor. Pandemi öncesinde 1 milyon 200 bin kişinin turizmde çalıştığı tarafta bir sayı elimize gelmişti. Şu anda bu sayının 1 milyon 100 olduğuna inanıyoruz. Ekim-Kasım’da işten çıkarma periyodu uzayabilir” diye konuştu.

700 BİN YATAĞI 365 GÜN ARZI VAR

Antalya’da birtakım turizm bölgelerinin 12 ay turizmi çok rahat yaptığını belirten Turgut, “Bizim bütün Antalya için 12 ay turizmi anlatmamız gerekir. Aslında bundan 5-6 yıl evvel uzun vadeli tatiller, 90 güne kadar konaklamalar, emekli insanların buraya gelmesi gündemdeydi. Artık tekrar o günlere dönme ihtimalimiz çoğalıyor. Güç krizi bizler için olumlu olabilir. Bu hususta bir bilgi yok, bunu bekleyerek görebiliriz. 700 bin yatak var, 700 bin yatağı 365 gün arzı var. Biraz fabrika üzere düşünmek lazım. Biz de üretmeye konaklatma hizmetine devam etmeliyiz. 30 milyon 50 milyon sayıları yakalayacak kapasitemiz var. Yalnızca muhakkak bir periyoda ilişkin yığılma olduğu vakit bunun verimsiz kullanıldığını beliyoruz. Bunu verimli kullanmak her yola da başvuruyoruz” açıklamasını yaptı.

ENERJİ KRİZİ TATİL ALIŞKANLIĞINI DEĞİŞTİREBİLİR

Enerji krizinin Avrupalı turistin tatil devrini değiştirecek mi sorusuna ise Turgut, “Burası zati bu tıp durumlar için müsait. Tatil alışkanlığı da değişebilir. Bundan evvelki kış ve uzun konaklama tarafında çok çalışma yaptık. Bu mevzuda çalışmalarımız hazır, bir ıstırap yaşanmaz. Bir tane turist Türkiye’ye gelecekse bizim ona gelme deme talihimiz yok. Biz hazırız, onların tercihleri olduğu surece Antalya turizmi buna hazır. Bilhassa Kuzey Avrupa’ya yönelik çalışmalarımız var. Onlarda ömür kalitesi ve güneş gereksinimi daha fazla. Kuzey Avrupa bu mevzuda en düzgün kapasiteye sahip. Antalya’da bu kesim için en uygun ortam ve eser bulunuyor” diyerek karşılık verdi.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*