Ulusal yüzücü Buyruk Batur, Avrupa şampiyonu oldu

Antalyasporlu ulusal yüzücü Buyruk Batur Albayrak, 3-5 Haziran 2022 tarihlerinde Portekiz’de düzenlenen 2022 Avrupa Gençler Açık Su Şampiyonası’nda erkekler 5 bin metrede 01:06.42’lik derecesiyle Avrupa Şampiyonu oldu.

Yıldız Ulusal Kadro ile Sırbistan’ın Belgrad kentinde 28-29 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşen Belgrade Trophy 2022 karşılaşmalarına katılan Antalyaspor yüzme kadrosunun genç atletleri Buyruk Batur Albayrak ve Talya Erdoğan, elde ettikleri birincilikler ile topladıkları 4 altın madalyanın akabinde ulusal ekip kafilesinde bulunan baş antrenör Turgay Demircioğlu ile birlikte 3-5 Haziran 2022 tarihlerinde Portekiz’in Setubal kentinde düzenlenen Avrupa Gençler Açık Su Şampiyonası’na katıldılar.

Grup arkadaşları Sevim Eylül Süpürgeci ve Poyraz Şan Aşkın’ın da Türkiye’den hareket ederek iştirak gösterdiği ulusal kadro kafilesinden 18 sportmen ve 5 antrenörden oluşan takımında Antalyaspor’dan 4 atlet ve 1 antrenör yer almış oldu.

Üç gün süren şiddetli karşılaşmaların birinci gününde şampiyonanın açılışı özelliğini taşıyan Erkekler 5 bin metre yarışında Antalyasporlu ulusal yüzücü Buyruk Batur Albayrak, 22 sportmen içinde elde ettiği 01:06.42’lik derecesi ile yarışı birinci tamamlayarak Avrupa Şampiyonu oldu ve unutulmaz bir muvaffakiyete imza attı.

KIZLAR TEKRAR BOŞ GEÇMEDİ

Erkekler kategorisinde elde edilen bu tarihi muvaffakiyetin akabinde bayanlar 5 bin metrede yarışan kırmızı beyazlı ulusal sportmenler Sevim Eylül Süpürgeci, Avrupa 2.’si, Talya Erdoğan ise Avrupa 3.’sü olarak gümüş ve bronz madalyaları kazandılar ve ekip arkadaşlarının Avrupa şampiyonluğunu taçlandırmış oldular.

ALTINLA BAŞLADILAR, ALTINLA KAPATTILAR

Antalyasporlu kulaçların erkekler ve bayanlar 5 bin metrede altın, gümüş ve bronz madalyalara koyduğu ambargonun akabinde şampiyonanın son günü yüzülen bayrak yarışlarında bir birincilik daha geldi. Yüzücüler Buyruk Batur Albayrak, Sevim Eylül Süpürgeci ve Talya Erdoğan bir başka ulusal yüzücü Tuncer Berk Ertürk ile oluşturdukları 4 kişilik karışık bayrak ekibimiz 4×1250 metre yarışında “Avrupa Şampiyonu” olarak al bayrağı bir kere daha gururla göndere çektirdi. Bu sonuçla bir arada atletler altın madalya ile açılışını yaptıkları şampiyonanın altın madalya ile kapanışını da yaptılar.

AMAÇ GERÇEKLEŞTİ

Antalyasporlu ulusal sportmenler Albayrak, Süpürgeci ve Erdoğan’ın ikişer madalya toplayarak toplamda 6 madalyaya uzandığı yarışların sonucunda baş antrenör Turgay Demircioğlu’nun Şubat 2022’de Antalyaspor yüzme ekibi ismine açıkladığı Avrupa’dan gelecek birinci altın madalyayı Türkiye Açık Su Yüzme tarihine kazandırma gayesi de gerçekleşmiş oldu.

SIRADA ROMANYA VAR

Ulusal ekibimizin değişmez isimleri haline gelen kırmızı beyazlı sportmenler Buyruk Batur Albayrak, Sevim Eylül Süpürgeci ve Talya Erdoğan, antrenör Turgay Demircioğlu ile bir arada, 5-12 Temmuz 2022 tarihlerinde Romanya’da düzenlenecek Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda madalya avına havuzda devam edecekler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*