Vast ve SpaceX, 2025’te ilk ticari uzay istasyonunu fırlatmayı planlıyor

Bir Falcon 9 roketi, dört kişiyi Haven’a getirmek için Crew Dragon’u kullanan bir Vast-1 göreviyle birlikte platformu alçak Dünya yörüngesine taşıyacak. 1. Vast, 30 günlük bilimsel veya hayırsever çalışmalara katılmayı amaçlayan mürettebat için rezervasyon almaya başladı. Şirketin ayrıca ikinci bir mürettebatlı SpaceX görevi seçeneği de var.

Haven-1 nispeten küçük bir araç. SpaceX’in kapsülünden çok daha büyük değil ve temel olarak bilim ve kenetlenen dört kişi için küçük ölçekli yörünge üretimi için tasarlandı. Vast, Haven-1’i daha büyük bir istasyonda yalnızca bir modül yapmayı umuyor ve Ay’ın yerçekimini dönerek simüle edebiliyor.

Vast ve SpaceX, 2025’te ilk ticari uzay istasyonunu fırlatmayı planlıyor

TechCrunch’ın belirttiği gibi, 2025 hedefi iddialı bir hedef ancak yine de Vast’ın özel bir uzay istasyonu konuşlandırmak için tanınmış rakiplerini yendiği görülebilir. Jeff Bezos’un Blue Origin’i, Orbital Reef’i on yılın ikinci yarısına kadar piyasaya sürmeyi beklemiyor. Voyager, Lockheed Martin ve Nanoracks, Starlab tesislerini 2027’den önce işletmeyi beklemiyor. Axiom ise 2025’in sonlarında planlanan bir kalkışla Vast’ı geride bırakmak için en iyi şansa sahip.

Bir yörünge habitatı inşa etmenin zorlukları ve maliyetleri göz önüne alındığında, bu zaman çizelgelerinden herhangi birinin gerçek olacağının garantisi ise yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*