Yaz Aylarında İstenmeyen ve Rahatsız Edici Güneş Lekelerini Tesirli Bir Biçimde Giderecek 6 Tahlil

Ayrıyeten renkleri eladan kırmızımsı ve koyu kahverengiye kadar değişebilir. Boyutlar ise birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. En çok etkilenen bölgeler yüz, dekolte, eller, omuzlar, ön kollar, münasebetiyle güneşe en çok maruz kalan bölgelerdir. Melanin üretiminde fonksiyonsuz bir formda bir artışa neden olan ultraviyole ışınlarından kaynaklanırlar. Bu nedenle lekeleri yok etmek için devalar olup olmadığını ve bunların ne üzere tesirleri olduğunu anlamak çok kıymetlidir.

GÜNEŞ LEKELERİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN DEVALAR

Uzmanlar tarafından en çok önerilen güneş lekesi tedavileri şunlardır:

cilt temizleme
aydınlatma eserleri
kriyoterapi
lazer tedavisi
dermabrazyon
diatermoagülasyon

Böylelikle, yakışıksız ve rahatsız edici güneş lekelerini tesirli bir formda ortadan kaldıracak bu 6 devayı kullanarak hareket edebiliriz. Bunlar az çok kıymetli tedavilerdir, lakin bazen sorunu çözmek yahut en azından hafifletmek için hakikaten gereklidir. Bilhassa kelam konusu lentigolar karanlık ve büyük olduğunda, bu nedenle nitekim form bozucu ve utanç verici. Belirtilen birinci tedavi, deriye çoklukla asitlerin birkaç dakika mühletle uygulanmasından oluşan bir dermokozmetik teknik olan peelingtir. Cildin yüzeysel katmanlarını kaldırarak, hücre yenilenmesini teşvik ederek çalışır. En çok kullanılanlar ortasında glikolik asit, triklorasetik yahut piruvik yahut retinoik asit ile yapılmış olanı var. Lakin dikkatli olmalıyız zira uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Koyu lekelere karşı ikinci tavsiye, daha az invaziv olan lakin sonuç açısından daha yavaş olan aydınlatıcı kremlerle temsil edilir. Kremler ekseriyetle resorsinol ve glisiretik asit bazlıdır. Alternatif olarak, tıbbi reçete ile güneş lentigolarının tedavisinde çok tesirli olan hidrokinon kullanılabilir.

RAHATSIZ EDİCİ GÜNEŞ LEKELERİNİ TESİRLİ BİR HALDE YOK EDECEK TAHLİLLER

Yüksek sıcaklıkta soğutulan bir gaz olan sıvı nitrojen kullanımını içeren bir teknik olan kriyoterapi olan üçüncü devaya geçelim. Cilt ile temasında, lekelerin yok edilmesini destekleyen bir soğuk yanığına neden olur. Uygulanan alan kızaracak ve bir defa düştüğünde bölgeyi lekesiz bırakması gereken bir kabuk oluşumuna yol açacaktır. Dördüncü deva lazer tedavisidir. Bu bağlamda en çok kullanılan lazerler Q-Switched ve Co2 olacaktır. Ayrıyeten bu durumda, kriyoterapide olduğu üzere, tedaviden sonra kızarıklık, şişlik ve kabuklanmalar görünebilir ve daha sonra kaybolabilir.

Radyo dalgaları üreten bir elektrikli neşter olan diatermoagülasyona geçelim. İkincisi cildi tesirler, lezyonu çevreleyen dokuya ziyan vermeden yakar. Bu minimal invaziv bir teknik olmasına karşın, bunu gerçekleştirmek için hala lokal anestezi gereklidir, bu nedenle uzman tabiplerle irtibata geçmek gerekir. Son olarak, cildin yüzeysel katmanlarını çıkararak daha pürüzsüz ve nizamlı bir görünüm kazandıran dermabrazyon vardır. Ayrıyeten bu durumda, şimdiye kadar sağlanan göstergeler geçerlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*