Yemen: 500 bin ton buğday ithal edeceğiz

Yemen Başbakanlık Basın Ofisi‘nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Muin Abdulmelik, süreksiz başşehir Aden’de bakanlar, ilgili devlet kurumları ve ticaret odasının iştirakiyle gerçekleştirilen Besin Güvenliği Komitesi toplantısına başkanlık etti.

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan ithalat sayılarının itimat verici olduğunu ve gelecek üç ay içinde Hindistan ve Polonya piyasalarından yaklaşık 500 bin ton buğday ithalatı için mutabakatların bulunduğunu söyledi.

Abdulmelik, gelecek 9 aylık devirde yaklaşık 2 milyon tona yakın buğday ithalatına muhtaçlık olduğunu belirterek, geçen yıl buğday ithalatının yüzde 50’den fazlasını Ukrayna ve Rusya‘dan gerçekleştirdiklerini aktardı.

Abdulmelik ayrıyeten, çeşitli zorluklara karşın, besin güvenliği konusunun hükümetin önceliklerinin başında yer aldığını ve besin unsurlarının lokal pazara uygun fiyatla sıkıntısız halde ulaşmasını sağlamak için tüm toplantılarında bu mevzunun milletlerarası toplumun önüne konulduğunu tabir etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*