YouTube’dan Spotify’ın güzeline gitmeyecek atak

Teknoloji devi Google, dijital müzik paylaşım sitesi YouTube Music’in kullanıcı sayısını artırmak için çalışmaya devam ediyor. Son olarak Android kullanıcılarına sunmuş olduğu “İndirilenler” kısayoluyla, indirilen çalma listelerine ulaşmayı pratikleştiren şirket, artık de ana YouTube uygulamasından Music’e geçişi kolaylaştırdı.

ShiftDelete’in aktardığı habere nazaran; YouTube yüklü olarak görüntü izlemek için kullanılsa da, platforma yalnızca müzik dinlemek için uğrayan bir kitle de var. Bu kapsamda YouTube Music uygulamasında, destekleyen müzik görüntüleri sadece ses formatında oynatılabiliyor. Google’ın geliştirdiği yeni kısayol, bundan haberdar olmayan kullanıcılara kolaylık sağlayacak.

YOUTUBE UYGULAMASINA ‘YOUTUBE MUSIC’ KISAYOLU

Android ve iOS kullanıcıları YouTube’daki müzik görüntülerinin sağ üst köşesindeki yuvarlak simgeye tıklayarak direkt YouTube Music uygulamasını açabilecekler. Bununla birlikte görüntünün alt kısmında “Sadece ses ile mi açmak istiyorsunuz?” uyarısı çıkacak. Tıpkı halde Aç’a dokunarak da müziğe ulaşılabilecek

Bir görüntünün sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayıp “Music’le dinleyin” butonuna basarak da müzik direkt olarak uygulamada açılabiliyor. Bu geçiş, YouTube’a eklenen yeni ikonla birlikte daha da kolay hale geldi.

Görsel: ShiftDelete

UYGULAMAYI GÜNCELLEMENİZ GEREKİYOR

Lakin bu ikon her görüntüde (örneğin vloglar) gözükmeyecek. Sadece ses biçimini destekleyen görüntülerde olacak. Bunun sebebi ise: YouTube Müzik’te yalnızca müziklere yer veriliyor olması. Ayrıyeten yeni kısayola erişebilmek için uygulamanın Google Play Store yahut App Store üzerinden güncellenmesi gerekiyor.

Google’ın 2015 yılında piyasaya sürdüğü YouTube Music platformuna YouTube Premium aboneliğiyle erişilebildiği üzere, bağımsız olarak da abone olunabiliyor. 2019’da Türkiye’de kullanıma açılan hizmetin şu anda dünya genelinde 50 milyondan fazla abonesi var.

Ezeli rakibi Spotify Premium’un ise 170 milyondan fazla kullanıcısı mevcut.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.