Zeydan Karalar’dan toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmalara takviye

Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (BM Bayan Birimi/ UN Women) Adana Büyükşehir Belediyesi ile Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine iştirakini sağlamak için atölye çalışması gerçekleştiriyor.

Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (BM Bayan Birimi/ UN Women) Adana Büyükşehir Belediyesi ile Erkeklerin ve Erkek Çocuklarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine iştirakini sağlamak için atölye çalışması gerçekleştiriyor.  İki gün sürecek çalışmaların birinci günü tesirli konuşmalar, sunumlar, atölyeler yapıldı.

Etkinliğe tüm imkanlarıyla takviye verdiklerini elirten Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar ve belediye üst seviye yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleşen çalışmalar, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmasına yönelik faaliyetlerde, erkeklerin ve erkek çocuklarının iştirakini hedefliyor.

Çalışmalarda bilhassa belediye erkek çalışanlarının toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında erkek ve erkek çocuklarının rolü hakkında farkındalıklarını artırmayı hedeflerken, eşitlik için gereken toplumsal dönüşüm ismine erkeklerin neler yapabileceği üzerinde duruldu. Atölye çalışması kapsamında BM Bayan Ünitesi’nin teknik dayanağı ile uygulanacak ve toplumsal cinsiyet eşitliğine erkek iştirakini teşvik edecek belediye hizmetleri için bir yol haritası ortaya çıkarıldı.

 KARALAR: TOPLUMSAL EŞİTLİĞİN, KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN UZUN MÜDDETTİR UĞRAŞ HARCIYORUZ

 Erkeklerin ve erkek çocukların toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasındaki rol ve kıymetine değinen Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar; “Toplumsal eşitliğin sağlanması, kadın-erkek eşitliğinin oluşması için Seyhan Belediye Başkanlığı’ndan bu yana artan çalışma ivmemiz var. Büyükşehir’de de bu işlerle ilgili kıymetli adımlar atıyoruz. Çok fazla yerde olmayan Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nı kurduk. BM Bayan Ünitesi ve öbür paydaşlarla birlikte çalışma yeri oluşturmak çok değerliydi. Klasik davranışların eşitsizliği nasıl yarattığı, erkeklerin ayrıcalıklı olduğu toplum yapısının ne tıp sonuçlara yol açtığı tartışılacak. Erkeklerin ve erkek çocuklarının eşitlikçi rolleri benimsemeye yönlendirecek atölye çalışmaları planlanmaktadır” dedi.

 ERKEKLER DÖNÜŞÜMÜN KESİMİ HALİNE GELMELİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Lideri Ayten Dolançay da sonuç alınması için toplumsal aktörlerin iş birliğinin değerine dikkat çekti. Dolançay, “Üniversitelerle, sivil toplumla, Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesiyle, Adana’da yaşayan her bir bireyle toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyoruz. Lokal Eşitlik Aksiyon Planımızın maksatlarından biri de erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliğine iştiraki ve dönüşümün birer kesimi olmaları” diye konuştu.

 EŞİTLİK İÇİN ERKEKLER DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI

BM Bayan Ünitesi Çocuk Yaşta-Erken ve Zorla Evlilikler Proje Koordinatörü His Erseçen toplumsal cinsiyet eşitliğine erkek iştirakinin, eşit bir geleceğin inşasında kıymetli bir bileşen olduğunu belirtti ve şöyle devam etti, “Geleneksel ve kalıplaşmış norm ve yargılar, erkeklere ve erkek çocuklarına atanmış roller günümüzde yaşadığımız eşitsizliklerin temelinde yatıyor. Erkekler yalnızca erkek oldukları için sahip oldukları ayrıcalıkları fark etmeli ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için bayanlarla dayanışma içinde olmalı. Eşitsizliklere sebep olan davranışların herkes tarafından fark edilmesi ve ortadan kaldırılması için belediyelerin kıymetli bir rolü var. Bu nedenle belediye hizmetlerinin toplumsal cinsiyete hassas olması ve erkek iştirakini hedeflemesi bedelli. Bu atölye çalışmasıyla hedefimiz erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliğine iştiraki hakkında Adana için bir yol haritası oluşturmak.”

ÇALIŞMANIN AKABİNDE YOL HARİTASI TASLAK HALİNE GELECEK

Atölye çalışmasında klâsik norm ve kalıp yargıların erkekliği nasıl oluşturduğu ve bu durumun eşitsizliklere nasıl sebep olduğu tartışılırken erkeklerin cinsiyetlerinden dolayı sahip oldukları ayrıcalıklara da değinildi. Belediye lideri ve üst seviye yöneticiler hem belediyenin içinde hem de bilhassa dezavantajlı bölgelerdeki erkekler ve erkek çocuklarıyla ne cins çalışmalar yapılabileceğine dair istişarede bulundu. Atölye çalışması İsveç’in İsveç Memleketler arası Kalkınma İş Birliği Ajansı tarafından fonlanan Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesine Yönelik Birleşmiş Milletler Ortak Programı kapsamında gerçekleşti. Çalışma ile taslak hale gelen yol haritasının işleyişi, ortaya çıkan zorluklar ve kıymetlendirme için emsal toplantılar süreç içinde devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*