CANLI BLOG | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

T24 Dış Haberler

İsrail ve Hamas arasındaki savaşın beşinci gününde iki tarafta toplam ölü sayısının 2 bini aştığı açıklanırken İsrail gece boyunca Gazze’yi burmaya devam etti. 

İsrail Hava Kuvvetleri’nden onlarca uçak, Hamas varlığının yoğun olduğu belirtilen Gazze’nin El Furkan mahallesinde 200’den fazla hedef vurdu. 

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in Hamas’ın saldırılarına Gazze’de verdiği karşılığın uluslarararası hukuku ihlal etmiş olabileceğini ifade etti. Borrell, “İsrail’in kesinlikle kendini savunma hakkı vardır ama bu uluslararası insani hukuka göre yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
ABD, Gazze’deki Filistinli sivillere “güvenli geçiş sağlanması için” ABD ve İsrail ile temas halinde olduklarını söyledi .
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın “IŞİD’den beter” olduğunu söylerken militanların saldırısının Holokost’tan bu yana Yahudilere yapılan en kötü saldırılardan biri olduğunu ifade etti.

 

İşte savaşın 5. gününde dakika dakika son gelişmeler…*
 
08.51 | Filistinliler Batı Şeria’da yürüdü
 
Çarşamba günü şafak sökerken binler Filistinli, Batı Şeria’daki şehirlerde yürüyüş düzenleyerek İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıları protesto etti.
 
 
08.23 | Netanyahu: Bu saldırganlar IŞİD’den beter
 
 
Netanyahu, Hamas saldırısının Holokost’tan bu yana Yahudilere yapılan en kötü saldırılardan biri olduğunu ifade etti.
 
08.15 | Hamas: Gece saatlerinde Gazze’de en az 30 kişi öldürüldü
 
Hamas Sözcüsü, Gazze’de İsrail saldırılarıyla geçen gecede en az 30 kişinin öldürüldüğünü söyledi. 
 
07.09 | ABD, İsrail ve Mosor, Gazzeliler için ‘güvenli geçiş’i görüşüyor 
 
ABD, İsrail Gazze’yi vurmaya devam ederken Mısır ve İsrail ile bölgedeki Filistinlilerin ‘güvenli geçişi’ için görüştüklerini bildirdi.
 
06.45 | İsrail ordusu: Suriye’de yapılan topçu ateşine karşılık verdik
 
İsrail ordusu, 1967’den bu yana işgal ettikleri Golan Tepeleri’ne yapılan topçu ateşine karşılık verdiklerini ifade etti. 
 
06.21  | Birleşmiş Milletler: İsrail’in hava saldırıları sonucunda 260 binden fazla Gazzeli yerinden oldu
 
Bunun 2014’ten bu yana Gazze’de görülen en yüksek yerinden olma sayısı olduğunu belirten BM, yaklaşık bin evin de saldırılarda yok olduğunu söyledi.
 
05.32 | Kanada vatandaşlarını İsrail’den tahliye edecek
 
Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, ülkesinin hava kuvvetlerinin yardımıyla vatandaşlarını İsrail’den tahliye edeceğini söyledi. Bakanlık, İsrail’de 3 bin 500, Gazze’de de 500 kadar Kanada vatandaşı bulunduğunu ifade etti.
 
05.00 | İsrail’de ölü sayısı bin 200’e yükseldi
 
Kamu yayıncısı Kan, yeni ölü sayısını duyururken hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün sivil olduğunu belirtti.

04.29 | Brezilya ve Arjantin, vatandaşlarının tahliyesi için İsrail’e uçak gönderdi

Brezilya ve Arjantin İsrail’deki vatandaşlarını ülkeye getirmek için uçak gönderme kararı aldı. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Brezilyalıların tahliyesi için ilk uçağın Tel Aviv’e indiğini söyledi. İsrail’e pazar gününe kadar 5 uçağın daha gönderileceğini belirten Lula da Silva, “Federal hükümet, bölgedeki barış süreci için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışıyor. Talep eden tüm Brezilyalıların ülkelerine geri gelmesini sağlayacağız” ded,

Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero

03.50 | Hamas yöneticisinden açıklama: “İsrailli esirler öldürülmedi, işkence yapılmadı, en insani muamele ediliyor”

Katar merkezli Al-Jazeera televizyon kanalına konuşan Hamas yöneticilerinden Talal Nassar, ele geçirilen İsrailli esirlere işkence yapıldığı ya da öldürüldüğünün doğru olmadığını söyleyerek, şunları açıkladı.

“Direnişin İsrailli esirleri öldürmesi, onlara işkence yapması mümkün değildir. Eli kanlı ve gerçek suçlular, gerçekleri çarpıtan işgalcilerdir. Direniş güçleri, esirlere tüm insani şekliyle muamele ediyor. İşgal güçlerinin, toprağın sahipleri olan Filistinlilerden korktukları için Gazze’ye kara harekatına kalkışacağını beklemiyorum. Aksa Tufanı operasyonunu yapmaktan dolayı pişman olmadık. Hedefimiz, toprağımızı kurtarmak, bedelinin pahalı olduğunu biliyoruz. İşgal güçlerinin engel olmak için büyük uğraşısına rağmen, Gazze çevresinde çatışmalar sürüyor, direnişin sızma operasyonları devam ediyor” dedi.

03.00 İsrail ordusu: Gelişmiş mühimmat taşıyan ilk ABD uçağı İsrail’e ulaştı

İsrail ordusu, gelişmiş mühimmat taşıyan ilk ABD uçağının İsrail’e ulaştığını duyurdu. X sosyal medya hesabından açıklama yapan İsrail ordusu, “gelişmiş mühimmat” taşıyan bir uçağın, gece saatlerinde ülkenin güneyindeki İsrail ordusuna ait Nevatim Hava Üssü’ne iniş yaptığını bildirdi.

01.45 | Gazze Sivil Savunması: Enkazın çokluğundan dolayı ekiplerimiz yetersiz kalıyor

Gazze Şeridi’ndeki Sivil Savunma Müdürlüğü, İsrail bombardımanı sonucunda yıkılan evlerin çokluğundan dolayı ekiplerinin yetersiz kaldığını duyurdu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada; Gazze’de birçok bölgede yoğun hava saldırıları sebebiyle çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu belirtildi.

Yoğun bombardıman ve yıkılan evlerin çokluğundan dolayı sivil savunma ekiplerinin yetersiz kaldığı ve ellerinde yeterli ekipmanın olmadığı ifade edilen açıklamada, yıkılan evlerin enkazına acil müdahale edilemediği için ölü sayısının artma ihtimali olduğuna dikkat çekildi.

01.20 | İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları devam ediyor 

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği hava saldırısı sonucu bölgeden alev ve dumanlar yükseldi.
 

 * Bütün gelişmeler TSİ verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx