CHP’de tüzük hazırlığı: Kılıçdaroğlu seçilirse mahalle delegeliği kaldırılacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin yerel yönetimler marmara bölge toplantısında tüzük değişikliği çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Partinin delege sistemine değinen Kılıçdaroğlu, “Delege sistemini kaldıracağız. Ciddi çatışmalara, çekişmelere yol açıyor, sonra bu kalıcı hale geliyor ve bir sürü sorun yaratıyor. ‘Üyeler gelsinler seçsinler’ diyeceğiz, delege sistemini kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

Partideki tüzük değişikliği çalışmalarını yürüten CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre, konunun detaylarıyla ilgili Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuştu.

‘ORADA BİLE BÖLÜNME ÇIKIYOR’

Genel Başkan’ın tamamen parti üyeleriyle seçildiği bir değişiklik önermediklerini söyleyen Emre, “Mahalle delege seçimlerinde çok tartışma çıkıyor. Oralarda bile bölünmeler oluyor. Mahalle delegeleri ilçe başkanını, delegelerini ve yönetimini seçiyor. Biz diyoruz ki örneğin bir mahallede 6 bin üye mi var? Bunların hepsi ilçe başkanını, yönetimini, delegelerini seçsin. İlk seçimi böyle yapalım. Ondan sonra il başkanını bu delegeler seçsin” dedi.

Yani önerilen modele göre Kılıçdaroğlu kurultayda tekrar seçilirse 25-26 Kasım’da tüzük değişikliği için bir tüzük kurultayı toplayacak. Orada “mahalle delegesi” kavramını kaldırmayı önerecek.

Bunun yerine ilçelerin yönetimini ve delegelerini o ilçedeki üyeler seçecek. Üyelerin seçtiği il delegeleri, kurultay delegelerini seçecek. Böylece kurultayda yine tüm üyelerin katıldığı bir genel başkanlık seçimi yerine, sadece delegelerin oy verdiği bir seçim olacak.

Bu modeli denedikten sonra tüm üyelerin katılımıyla bir genel başkanlık seçiminin de denenebileceğini söyleyen Emre, “Ama önce nasıl olduğunu ilçelerde görmek gerekir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx